İş Dünyası

Kurulan şirket sayısı Mayıs ayında yüzde 30,3 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından paylaşılan verilere göre Mayıs ayında kurulan şirket sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30,3 arttı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Mayıs 2021’de kurulan ve kapanan şirketler verilerini paylaştı. Verilere göre Mayıs ayında kurulan şirket sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30,3, kurulan kooperatif sayısı ise yüzde 51,2 oranında artış gösterdi. Kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısında ise yüzde 22,1 oranında azalma yaşandı.

Aynı dönemde kapanan şirket sayısında yüzde 8,4 artış görülürken kapanan kooperatif sayısında yüzde 75 oranında artış görüldü. Kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise yüzde 61,3 oranında azaldı.

Ancak geçen ayın verilerine kıyasla kapanan şirket sayısı yüzde 41,9, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 56,5, kapanan kooperatif sayısı ise yüzde 88,3 oranında azaldı.

Bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı yüzde 47,7, kurulan kooperatif sayısı yüzde 56,3, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise yüzde 46,2 oranında azalış gösterdi.

İki ilde şirket kurulmadı

Kurulan toplam 4.542 şirket ve kooperatifin yüzde 37,8’i İstanbul, yüzde 10,0’ı Ankara, yüzde 5,6’sı ise İzmir’de kuruldu. Gümüşhane ve Bayburt’ta ise şirket kuruluşu gerçekleşmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu