İş Dünyası

Made in Turkey artık kullanılmayacak

 

resmi

Yayımlanan yeni genelgeye göre ihraç ürünlerinde artık Turkey yerine Türkiye ibaresi kullanılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanmış olan genelgeye göre, Türkiye Cumhuriyeti’nin, binlerce senelik devlet geleneğinin ışığında, kadim Türk milletine yakışır şekilde, değerli ve nitelikli çalışmaların yapıldığı, milletin kültür ve değerlerinin muhafaza edilmesi ve yüceltilmesinin temel görevlerinden biri olduğu kaydedildi.

Yurt çerisinde ve yurt dışında bu anlayışın sürdürüldüğünün ifade edildiği çalışmalarda milletimizin köklü tarihinden gelen değerlerine büyük bir özenin gösterildiği ifade edilerek, “Türkiye” markasının uluslararası ve ulusal mecrada ülkemizin çatı markası olarak kabul edildiğinin altı çizildi.

erdogan

Made in Türkiye kullanılacak

Genelgede şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye ibaresi, Türk milletinin medeniyet, kültür ve değerlerini en güzel şekilde temsil etmektedir. Bu kapsamda, ihraç edilen ürünlerimizde “Made in Turkey” yerine “Made in Türkiye” ibaresi kullanılmaya başlanıp ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz ‘Türkiye’ ibaresi ile tanıtılarak bütün dünyayla buluşturulmuştur. Bundan sonraki alanlarda milletimizin ve devletimizin binlerce senelik birikiminin ‘Türkiye’ markasının altında temsil edilmesi amaçlanmaktadır.

Bu çerçevede ‘Türkiye’ markasını güçlendirme çalışmaları dahilinde, başta uluslararası kurum ve kuruluşlarla diğer devletlerle resmi ilişkilerde bütün faaliyet ve yazışmalarda “Turkei”, “Turkey” , “Turquie” vb. ifadelerin yerine “Türkiye” ibaresinin kullanılmasına ilişkin gerekli hassasiyet gösterilecektir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu