İş Dünyası

MÜSİAD sene sonu dolar tahminini açıkladı

 

dolar

Dolar kurunun aniden yükselişine yönelik değerlendirmeler yapan MÜSİAD Başkanı, 2 hafta içerisinde bunun düzelmesini beklediklerini kaydetti.

Türkiye’nin gündeminde döviz kurlarında peş peşe görülen artışlar var.

Dolar kurunda özellikle meydana gelen ani yükselişler ve birçok üründe fiyatlarda fahiş zamlar bu artışın ne zaman sona ereceği konusunda çeşitli tartışmalara neden oluyor.

MÜSİAD Vizyoner tarafından 2021 Zirvesi tanıtımı için yapılan basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı da, dolar kuruna ilişkin tahminlerini paylaştı.

12-13 TL bandında olan dolar kurunun yüksek olduğunu kaydeden Asmalı, 10-15 gün içerisinde dolar kurunun düşeceğini söyleyerek şu cümleleri kurdu:

para

“Kur gerçek değerinin üzerinde”

“İş adamları olarak talebimiz kurda çok ani değişiklikler yaşanmaması. Hem özel sektör hem de kamuda borç ödemesi için dolar alınca kurda hareketlenme görüldü. Bunun geçici olduğuna inanıyoruz. 10-15 gün içerisinde bu oynaklığın geçeceğini düşünüyoruz. Kura dair şimdiye kadar kim tahminde bulunduysa doğru çıkmadı. Zaten kur gerçek değerinin üstünde. Mevcudun üstüne çıkmayacağı yönünde düşüncemiz var. Dış borç ödemeleri bittiğinde olumlu bir tablo bekliyoruz.

“Yıl sonu için doları 9 TL bekliyorduk”

Ekonomistlerle ve arkadaşlar yapmış olduğumuz toplantılarda döviz kurunun sene sonunda 8.5 – 9 TL bandında olmasını istiyorduk. 12-13 TL gibi rakamlar şu anda kurun çok yüksek olduğunu gösteriyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu