İş Dünyası

MÜSİAD’dan Türkiye ekonomisi yorumu: İzlenen yola inancımız tam!

MÜSİAD tarafından son zamanlarda döviz kurunda meydana gelen artışlardan sonra gelen zamlar ve düşük faiz politikasına ilişkin eleştirilere dair ülke ekonomisinin yalnızca kurun fiyatıyla değerlendirilemeyeceği ifade edilerek, uygulanan politikaya inancın tam olduğuna ilişkin değerlendirme geldi.

 

müsiad

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği MÜSİAD gündemdeki son ekonomik gelişmeler dair açıklamalar yaptı.

“Ülke ekonomisi sadece döviz kuruyla ölçülemez”

MÜSİAD’nın resmi sosyal medya kanalı üzerinden yapılan açıklamada, “Senenin ilk 3 çeyreğinde yüzde 11,7 oranında büyüyen, son 12 aydaki ihracatı 220 milyar doları geçen, son 3 aydır ise cari fazla veren ülke ekonomisi sadece döviz kuruna indirgenip değerlendirilemez.” dedi.

“Suni bir güvensizlik ortamı oluşturulmaya çabalanmaktadır”

Yapılan açıklamada, “Bilindiği gibi, modern ekonomiler en az maddi sermaye kadar sosyal bir sermayeye de ihtiyaç duymaktadır. Güven faktörü ise sosyal sermayenin başlıca kaynağıdır. Üzülerek görüyoruz ki, son zamanlarda makroekonomik temelleri olmayan suni bir güvensizlik ortamı oluşturulmaya çabalanmaktadır.” denildi.

Hafta Başında Borsa Yükselim Eğilimi Gösterdi

“Bu dönemi de atlatacağımıza ilişkin inancımız tamdır”

MÜSİAD olarak kendilerinin reel ekonomik göstergelerle değil, algılar ile yön verilen bütün ekonomik iklimin karşısında olduklarının kaydedildiği açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Zira senenin ilk 3 çeyreğinde yüzde 11,7 oranında büyüyen, son 1 yıllık ihracatı 220 milyar doları geçen, 3 aydan beridir cari fazlası olan Türkiye ekonomisi, sadece döviz kuruna indirgenip değerlendirilemez.

Ülke ekonomimiz iç ve dış tüm manipülasyonlara karşı, daha önceden olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Son 20 senedir serbest piyasa koşullarından ödün vermeksizin senelik ortalama olarak yüzde 5,3 oranında büyümeyi başaran ekonomimizin bu dönemi de atlatacağına dair inancımız tamdır. Bu bağlamda Cumhurbaşkanımız önderliğinde uygulamaya alınan, ihracat, istihdam, yatırım ve üretimi odak alan kazanımlarımızı katbekat artıracağına inandığımız düşük faizi odak alan politikamızın destekçisi olduğumuzu tekrar ifade etmek istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu