İş DünyasıOSB

Mustafa Varank sanayicilere seslendi: Çalışanlarınızın hakkını verin

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, sanayi sektöründe ciddi bir artış yaşandığını ifade ederek, “Sanayicimiz de müteşebbis de bu dönemde ciddi zamlar gerçekleştirip çalışanlarının hakkını vermeli.” şeklinde konuştu.

 

araç

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Konya Model Fabrika ve Konya Organize Sanayi Bölgesi)ndeki törende konuştu. 

“İhracatımız rekor kırdı”

Varank konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Ülkemiz pandemiye karşın, istihdam, üretim ve ihracatla sağlıklı bir büyüme trendi yakaladı. Yapılan yatırımlarla 2021 senesi ikinci çeyrekte yüzde 21,7’lik bir büyüme yakaladık. Bu büyümeyle istihdamda da senenin ilk yedi ayında 1,7 milyonluk bir artış görüldü. İhracatımız senelik 210 milyar doları geride bırakıp rekora imza attı. Bütün bu istatistikler işin görünen kısmı. Bunların gerçekleşmesinin ardında zorlu çalışmalarla büyük emekler var. Konya’yla birlikte ülkemizin dört bir yanında büyük fedakarlıklarla gerçekleştirilen yatırımlar yer alıyor. Devlet olarak bizler yatırımlara destek olmayı sürdürüyoruz. Girişimcilerimizin, sanayicimizin, gençlerin önünü açıyoruz. Onlar da sağolsunlar canla başla çalışmalarını sürdürüyorlar.”

mustafa

“İşverenler ciddi zamlarla çalışanların hakkını vermeli”

“Başarılardan söz etmişken, şu konuyu da sanayicilerimize aktarmak istiyorum. Bu yıl sanayi sektöründe ciddi bir gelir artışı görüyoruz. Fakat bizim yatırımlarımızı işletenler, bunların asıl sahipleri çalışanlarımız ve emekçilerimiz. Müteşebbislerimizin sağladığı refahın bir kısmını muhakkak çalışanlarıyla paylaşması lazım. Kamu tarafı olarak biz, gerek zamlarla gerek toplu iş sözleşmeleriyle çalışanlarımızın hakkını korumaya çabalıyoruz. Bu dönemde sanayici de müteşebbis de ciddi zamlar gerçekleştirip çalışanlarının hakkını vermeli. Hem bu normal maaş hem de asgari ücret için geçerli. Buradan ben işverenlerimize hatırlatmış olayım. Eğer koruyup kollamazsak fabrikalarımızda çalışacak bir insan bulamayız.” 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu