İş Dünyası

Nebati: Piyasalar canlı, enflasyon sene sonunda düşecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türk ekonomik modeli ile alınmış olan kur riskinin etkilerinin geçmesinin ardından sene sonunda enflasyonda beklenilen düşüşün görüleceğini kaydetti.

 

nureddin_nebati

Bakan Nureddin Nebati, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda İş Dünyası ile İstişare Değerlendirme Toplantısı’na katılım gösterdi.

Nebati, kur korumalı mevduat sistemlerine dair bilgi paylaşarak, yapılmış olan çalışmalar neticesinde enflasyon üzerindeki kur baskısının kaldırıldığını söyledi.

Genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirmeler paylaşan Nebati, ekonomik kararların belirli bir süreye ihtiyaç duyduğunu ve şu anda yaşanmış olanların Türk ekonomi modeliyle alınan kur riskinin etkileri olduğunu, ayrıca sene sonunda beklenen enflasyon düşüşünün görüleceğini kaydetti.

“İşler piyasada iyi elhamdülillah”

Nebati, “Kalıcı olarak enflasyonu düşürüp fiyat istikrarını sağlamak maksadıyla kararlı yönde adımlar atıyoruz. Enflasyonun belirleyicisi niteliğinde olan beklentilerde düzelmeye dair adımlarla sene sonunda enflasyonun makul seviyelere geleceğini görmüş olacağız.

İşler piyasada iyi elhamdülillah. Piyasalar canlı, kapasite kullanım oranlarıysa %80 düzeyinde. Ticaret iyi. Bundan sonrası için yapılması gereken şey, fiyatlarda görülen davranış bozukluğunun giderilmesiyle yatay bir geçişin ardından daha da makul bir enflasyon döneminin içerisine gireceğiz.”

Türk lirası

“Yıl sonunda enflasyonu iyice düşüreceğiz”

Üç ayağımız var. Döviz kurunun üstesinden geldik. Faizin üstesinden geldik. İş insanlarımız bu konuyu çok iyi anlarlar. Ekonomik kararların belirli bir zamana ihtiyaçları vardır. Türk ekonomi modeliyle sene sonunda enflasyonun düştüğünü göreceğiz. Turizm gelirlerimiz beklentilerimizin de ardına geçecek. Bütün bunlarla beraber en büyük problem enflasyonla mücadelede de yıl sonunda enflasyonda düşüşü beklentilerimize uygun bir şekilde göreceğiz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu