İş Dünyası

Nureddin Nebati yeni ekonomi paketinin ayrıntılarını açıkladı

Nureddin Nebati, katıldığı programda yeni ekonomik paketlerden yastık altı altınların sisteme sokulması ve kredi destekleri hakkında bilgiler verdi.

 

nureddin_nebati

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı’na katılım gösterdi.

Burada Nebati, piyasaların büyük bir merakla beklediği 3 paketlik ekonomik adımlara ilişkin sunum gerçekleştirdi.

“Yastık altındaki altınlar sisteme dahil edilecek”

Nebati ilk olarak yastık altındaki altınların sisteme kazandırılmasına dair adımları paylaştı.

Nebati, “Bu amaçla, şimdiye kadarki münferit çabaları toplulaştıracak ve 1 Mart tarihi itibarıyla 81 şehirde en az bir tane olmak üzere 2022 senesinde de bin 500’ün üstünde kuyumcunun dahil olacağı çalışmalarımızı başlatıyoruz.” dedi.

para

3 kredi destek paketi devreye alınacak

Nebati’nin açıklamış olduğu başka bir yatırımsa, işletme ve ihracat harcamaları olmak üzere üç ana başlıkta verilecek kredi destekleri oldu.

Nebati konuşmasında, 60 milyar TL’lik kefalet hacmi oluşturulduğunu ifade ederek, “Merak etmeyin bitince başlayacak paketlerin ilk adımı bu. Üretin yeter ki yatırım yapın ve katma değer sağlayacak adımları atın.” şeklinde konuştu.

Nebati’nin açıklamış olduğu destek paketinin dağılımıysa şöyle:

“10 milyar TL’lik işletme harcamaları destek paketi, 25 milyar TL’lik ihracat destek paketi ve 25 milyar TL’lik yatırım destek paketini devreye alıyoruz.

Hedefteki sektörlerimizi belirledik. Yatırım destek paketimiz 25 milyar TL büyüklüğünde bir paket. Yatırım kredileri için azami 24 ay ödemesiz dönem, azami 96 aylık vade. KOBİ ve KOBİ dışında orta-yüksek ve yüksek teknoloji üretimi yapan sektör firmalarına 1.25 katlık kefalet limiti sağlıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu