İş Dünyası

O sektördeki hizmet ve teslimlere KDV istisnası getirildi

Savunma sanayiye verilen önem ile çalışmaların önündeki engelleri kaldırma yönündeki çaba alınan resmi kararlarda da kendisini gösteriyor.

 

para

Savuma Sanayi Başkanlığı’nca veya Milli Savunma Bakanlığı’nca yürütülmüş olan projeler dahilinde hizmetler ve teslimler için 25 Aralık 2021 tarihi itibarıyla KDV istisnası uygulanacak.

Ulusal güvenlik amaçlı teslim ve hizmetlere dair KDV istisnası

Bakanlık tarafından hazırlanmış olan KDV Genel Uygulama Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre ulusal güvenlik amaçlı olan teslim ve hizmetlere dair Katma Değer Vergisi istisnasına tekrar düzenleme yapıldı.

Savunma Sanayi Başkanlığı veya Milli Savunma Bakanlığı’nca yürütülen savunma sanayisi projelerine dair hizmetler ve teslimler istisna kapsamına dahil edildi. Bu projeler kapsamındaki teslim ve hizmetleri gerçekleştirenlere yapılacak, nitelikleri ve miktarı bu kurumlar tarafından onaylanan hizmetler ve teslimlere 25 Aralık 2021 tarihi itibarıyla KDV istisnası uygulanacak.

Bu tarihten önce başlayan veyahut süren savunma sanayi projeleri de istisna dahilinde olacak.

Tereddüt olunması halinde GİB’e başvuru yapılabilecek.

para

KDV iade süresine uzatma

İmalat sanayisine dair yatırım teşvik belgesi dahilinde inşaat işlerine yönelik 2020 ve 2021 senelerinde yüklenilen ve indirim yoluyla giderilemeyen Katma Değer Vergisi için yürütülmüş olan iade uygulamasına 2022, 2023 ve 2024 seneleri de dahil edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu