İş Dünyası

Omicron varyantı, evden çalıştıran şirket sayısını arttırıyor

Koronavirüsün başlangıcında işlerin büyük bir kısmı evlerden yapılmaya başlarken, varyantların etkisiyle vaka sayılarının artış göstermesine paralel olarak evden çalışma sistemini şirketler daha fazla kullanmaya başladı.

 

İstihdam
İstihdam

Koronavirüs salgınıyla birlikte şirketler tarafından çalışanlar evlerine gönderilmiş ve tüm dünyada “zorunlu” bir evden çalışma süreci başlamıştı. Vakaların tekrar azalması sonrasında çalışanlar evlerine dönmüştü ancak varyantlarla virüsün etkisi azalmayınca şirketler evde çalışma sürelerini uzatmaya ilişkin kararlar aldı.

Özellikle son dönemde görülen Omicron varyantının bulaş hızının bir hayli yüksek olmasıyla sigortacılık ve bankacılık sektörü de evden çalışmaya geçti.

Sektörler evden çalışma sistemine geçti

Birçok alanda, (telekomünikasyon, bankacılık, medya, sigortacılık) artan vakalar sebebiyle uzaktan çalışma sistemine geçildi.

Firmalar kimi durumlarda hibrit çalışma sistemini de tercih edebiliyorlar.

vergi

Esnek çalışma koşulları da değişiklik gördü

Salgının başlamasıyla beraber uzaktan çalışma sistemine geçiş yapan bankalar bu modeli benimseyip çalışanları için esnek iş yapma koşullarını geliştirdi. Genel müdürlükler ve şubelerde hem yerinde çalışma hem de uzaktan çalışmanın olduğu hibrit model geliştirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu