İş Dünyası

TESK Başkanı’ndan marketlere formül: “Eczaneler gibi nüfusa göre açılsın”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Eczanelerde olduğu gibi marketler de nüfus oranına göre açılmalı.” dedi.

 

market

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Perakende Yasası’na dair çalışmaları yakından izlediklerini söyleyerek, “Marketlerdeki açılış konumları ve şube sayılarına kural getirilmesi esnafımız için haksız rekabetin bitmesini sağlarken, fiyatlarda görülen artışlar yerine istikrarlı bir döneme girileceğinden vatandaşın cebinde de rahatlama görülecektir.” dedi.

Perakende Yasası’na ilişkin değerlendirmeler…

Bendevi Palandöken yapmış olduğu yazılı açıklamada, Perakende Yasası’na dair değerlendirmeler yaptı.

Esnaf ve sanatkarın marketlere karşı rekabet edebilme gücünün her geçen gün azaldığını söyleyen Palandöken, perakendeyi düzenleyecek yasaya dair çalışmaların da çok geçmeden hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Palandöken, marketlere karşı esnafın rekabete çabalarken sürekli kan kaybettiğini söyleyerek, “Perakendenin yalnızca gündeme gelmesi, çalışmaların yapıldığına ilişkin haberlerin çıkması dahi çokça tartışılan gıda fiyatlarında durgunluğa sebep oluyor.” şeklinde konuştu.

eczane

“Eczanelerdeki gibi marketler de nüfusa göre açılmalı”

Palandöken, marketlerin şehir dışına açılmasının önemli bir husus olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tıpkı eczanelerde olduğu gibi eczaneler de nüfusa oranlamaya göre açılmalı. Marketlerin açılış konumları ve şube sayılarına kural getirilmesi esnafımız için haksız rekabetin bitmesine imkan verirken, fiyatlarda meydana gelen artışın yerine istikrarlı bir döneme girileceğinden vatandaşımızın cebinde de rahatlama görülecektir. Bununla beraber kırtasiye ürünü kırtasiyeci esnafından, beyaz eşyada ürünler beyaz eşyacıdan, et kasaptan, sebze meyveler manavdan alınacak. Esnaf için de herkesin kendi işini yapması, vatandaş için de olumlu yönde sonuçlar ortaya çıkartacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu