İş Dünyası

TİM Başkanı’ndan istikrarlı kur, istikrarlı ihracat vurgusu

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, hiçbir zaman ihracatçıların döviz kurlarında meydana gelen spekülatif artıştan yana olmadığını, ihracatçıların kurlarda meydana gelen yükselişe ilişkin bir beklentisinin veya talebinin olmadığını kaydetti.

 

tim

Ekim ayına dair ihracat rakamlarının paylaşıldığı toplantıda konuşma yapan Gülle, “İstikrarlı kur bizler için istikrarlı ihracat demektir. Zaten rakamlar da net bir şekilde bizlere gösteriyor ki kurun seviyesi her ne olursa olsun ihracatta rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyoruz.” dedi.

sanayi

“Emin adımlarla 242 milyar dolara doğru ilerliyoruz”

Türkiye İhracatçılar Meclisi İsmail Gülle, Ekim ayı rakamlarına dair şu değerlendirmeleri paylaştı: Ekim ayında ihracatımız, geçtiğimiz senenin aynı ayına kıyaslandığında 20,8 milyar dolar oldu. Burada görülen artış yüzde 20,2 oranıydı. Bu rakamla, tarihimizin en yüksek aylık ihracatını görürken, 20 milyar dolar sınırını da bir defa daha aşıp ihracatta yeni bir lige çıktığımızı tescillemiş olduk.

Gururla ifade etmek isterim ki takvimin olumsuz etkisine karşın bu rakam, tarihimizin en yüksek ihracat rakamı. Bu rekorla, Ocak-Ekim ayı arası ihracatımız 181,8 milyar dolara çıktı. Son 1 senede ise 215,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek, senelik ihracat hedefimiz 211 milyar doları şimdiden geçtik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu