İş Dünyası

TOBB Başkanı’ndan faiz kararına ilişkin açıklama

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TCMB faiz kararına dair, “MB’nin faiz indirimi kararının ardından uzun vadeli faizlerin ve döviz kurlarının artması reel sektörümüzü tedirgin etmektedir.” şeklinde konuştu.

 

para

Merkez Bankası’nın faiz indirimine dair reel sektör temsilcilerinden görüşler paylaşılmaya devam ediyor.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da sosyal medya üzerinden yapmış olduğu paylaşımdan bu konuya değindi.

Hisarcıklıoğlu, “Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirim kararının ardından hem döviz kurlarının hem de uzun vadeli faizlerin artması bizi tedirgin etmektedir. Enflasyonun ve piyasadaki faizlerin düşeceği, finansal istikrarın tesis edileceği ortama en kısa sürede kavuşmayı temenni ediyoruz.” dedi.

Fiyat istikrarına vurgu mesajları verilmişti

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ile İTO Başkanı Şekip Avdagiç de Hisarcıkloğlu’ndan önce sosyal medya hesaplarından yapmış olduğu paylaşımlarda fiyat istikrarını vurgulayan mesajlar paylaşmışlardı.

merkez-bankasi

Bahçıvan: “Merkez Bankası kararıyla…”

Bahçıvan, “MB, bugün aldığı kararla enflasyonu dikkate almadığını ve önemsemediğini ortaya koydu.” demişti.

Avdagiç de “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık faiz indirim kararı ticaret ve yatırım yapmak isteyenleri ferahlatma önceliğini gösteriyor. Bununla beraber faiz, fiyat istikrarı ve döviz arasında hassas ilişkilerin gözetilmesi de iş dünyası için büyük bir önem arz ediyor.” demişti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu