İş Dünyası

TÜİK Ağustos ayı ciro endekslerini açıkladı

Takvim etkisinden arındırılmış inşaat, sanayi, hizmet ve ticaret sektörleri toplamında ciro endeksi, geçtiğimiz senenin aynı ayına göre ağustosta yüzde 48,1 oranında artış gösterdi.

 

sanayi

TÜİK, ağustos ayına dair ciro endekslerini paylaştı.

Buna göre, takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış tplam ciro endeksi aylık bazda ağustos ayında yüzde 4 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış inşaat, sanayi, hizmet ve ticaret sektörleri toplamında ciro endeksi ağustos ayında geçtiğimiz senenin aynı ayına kıyaslandığında yüzde 48,1 arttı.

İnşaat ve sanayi endeksleri

Sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, ağustosta senelik bazda yüzde 56,7 oranında artış kaydetti.

Takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise ağustos ayında geçtiğimiz aya göre yüzde 5,5 arttı.

İnşaat sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi geçtiğimiz sene Ağustos ayına göre bu ağustos ayında yüzde 36,8 oranında arttı. Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılan inşaat ciro endeksinde bir önceki aya göre yüzde 0,5’lik bir artış görüldü.

araç

Hizmet ve ticaret endeksleri

Takvim etkisinden arındırılmış ticaret cira endeksi, ağustos ayında, geçtiğimiz senenin aynı ayı dikkate alındığında yüzde 39,1 oranında arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksiyse bir önceki aya göre yüzde 3,9 oranında arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi geçtiğimiz aya göre yüzde 2,1 yükseliş kaydederken, hizmet sektöründe ise takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ağustos ayında senelik bazda yüzde 66,9 arttı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu