İstihdam

“E-ticaret sektöründe ciddi bir istihdam açığı var”

TOBB E-ticaret Meclisi üyesi Cenk Çiğdemli, e-ticaret sektöründe ciddi bir personel ihtiyacının olduğunu ve bu ihtiyacın her geçen ay arttığını söyledi.

cenk çiğdemli

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi Cenk Çiğdemli, e-ticaret sektöründe ciddi bir istihdam açığı olduğunu söyledi. Çiğdemli, “E-ticaretin her kademesinde personel ihtiyacı var ve bu ihtiyaç her geçen ay artıyor” dedi.

Aynı zamanda Ticimax E-ticaret Sistemleri’nin kurucusu olan Cenk Çiğdemli, koronavirüs salgınının etkisiyle 2020 yılında online satış yapan işletme sayısının bir önceki yıla göre 4 kat arttığını belirtti.

“E-ticarete katılan işletme sayısı yüzde 42 arttı”

E-ticaretin GSYH’ya oranının yüzde 4,5’e ulaşmasıyla birlikte Türkiye’nin artık olgun pazarlar arasına girdiğini aktaran Çiğdemli, “E-ticarete katılan işletme sayısı 2015 yılından bu yana yüzde 42 artış gösterdi, harcamaları da yüzde 45 büyüdü. Dünyada internet kullanan her beş kişiden dördü e-ticareti deneyimlemiş bulunuyor.” dedi.

Sektörün sadece internet satışı yapan firmalardan ibaret olmadığını vurgulayan Çiğdemli, “E-ticaret ile bağlantılı birçok yan sektör var. Tüm bunları hesaba katarsak, sektörde ek istihdam ihtiyacı duyan firma oranı yüzde 50’den fazladır.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu