İstihdam

FED Başkanından İstihdam Konusunda Karamsar Tablo

Kısa adı FED olan ABD Merkez Bankası’nın tepesindeki adam Jerome Powell ve ABD yönetiminin Hazine Bakanı olan Janet Yellen ABD Senatosunda...

Kısa adı FED olan ABD Merkez Bankası’nın tepesindeki adam Jerome Powell ve ABD yönetiminin Hazine Bakanı olan Janet Yellen ABD Senatosunda; Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi tarafından ekonomiye ilişkin soruları cevaplandırdılar. Genel hatlarıyla ABD ekonomisinin yönünü gösteren açıklamalarda istihdam ile enflasyon ilişkisinin eskiye nazaran zayıflasa da devam ettiğine de vurgu yapıldı ve maksimum istihdam hedeflerine oldukça uzak olunduğu ifade edildi.

Arz Darboğazı Aşılmalı

Powell, enflasyonun temelinde arz yönlü kısıtlamaların bulunduğunu ifade ederken bu durumun iyileşme göstermediğini aksine daha da kötüleştiğini ifade etti. Enflasyonu bu darboğaz ile ilişkilendiren Powell’a göre enflasyonla mücadele için bu darboğazın aşılması gerekiyor.

FED Başkanından İstihdam Konusunda Karamsar Tablo
FED Başkanından İstihdam Konusunda Karamsar Tablo

Varlık Alımları Azaltılsa da Devam Edecek

Powell, açıklamasında varlık alımlarına da yer verdi. Varlık alımlarını azaltıldığını ve azaltılmaya devam edileceğini ifade eden FED Başkanı, ancak bu azaltmaya rağmen gelecek yılın ortasına kadar devam ettirileceğini de söyledi.

Her iki konuşmacı da borç tavanının yükseltilmesi konusuna değindi. Bu konudaki en çarpıcı ifadeyi de FED Başkanı Powell kullandı: Borç tavanının yükseltilmemesi bir felaket olacaktır ve bu durumda FED, ABD ekonomisini temerrüde düşmekten kurtaramayacaktır.

Borç Tavanı Yükseltilmeli

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de borç tavanı konusundaki endişelerini dile getirdi. Bakan Yallen’in açıklamasında Kongre’nin borç tavanını artırmamasının çok ciddi sonuçlarının bulunacağına vurgu yapması dikkat çekiciydi. Yallen bu durum için mali felaket ifadesinin yanında bunu bir trajedi olarak da değerlendirdi.

Borç tavanının artırılmamasının her şeyden önce ABD’nin kredibilitesi açısından uygun olmadığını ifade eden Yellen, bu tavanın artırılmasının geleceğe yönelik bir hazırlık olmadığına aksine geçmişteki borçların ödenmesiyle ilgili olduğuna da vurgu yaptı.

Borç tavanının yükseltilmesi konusunda kongredeki her iki partinin de sorumluluklarının olduğunu söyleyen Yellen, Dolar açısından aksi bir durumdan daha zararlı bir gelişme olmayacağına değindi. Yellen, yıl sonu için enflasyonun %4’ün altında olmasını beklediklerini ifade etti.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu