İstihdam

Gençlere İstihdam Kapısı

Gençlerin işsizliğine en büyük neden herhangi bir mesleğe sahip olmamalarına bağlı olarak artarken hem meslek hem de harçlık kazanmak mümkün. Mesleki eğitim kurslarına katılım sağlayan gençler bu şekilde nitelikli eleman yetişmesini sağlarken bu öğrenme sürecinde gençler günlük 108.68 TL yevmiye ile de harçlık elde edebilir. Eğitim süreci sonrası İş Kur tarafından bu kişilere istihdam sağlanarak topluma kazandırılıyor.

Nasıl Katılım Sağlanır?

Girişimcilik ve mesleki eğitimlere katılımın nasıl sağlandığı konusunda merak edilenler hakkında yapılan araştırmalarda en az 15 yaşını doldurmak gerekiyor. Resmi İş Kur sitesinde işsiz olduğuna dair kaydının olması gerekiyor, Program öncesi SGK priminin en az bir ay öncesi sonlandırılmış olması, Mesleki eğitim sürecince derslere devamlılık gerekiyor. Eğitimlere ortaöğrenim mezunları katılabildiği gibi yüksek öğrenim ve açık öğretim öğrencileri de katılım sağlayabilir. Mesleki eğitim kursları işverenlerin talepleri ve insan iş gücü taleplerinin değerlendirilmesi sonucu açılıyor.

Gençlere İstihdam Kapısı
Gençlere İstihdam Kapısı

Başvuru Şekli

Mesleki eğitimlere başvurmak için ilinizde bulunan İş Kur Müdürlüğüne mesai saatleri içerisinde dilekçe ile talepte bulunmak gerekir. İş Kur Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden mesleki eğitim programları hakkında bilgi edinebilirsiniz. İlgi alanınıza uygun bir branşta mesleki eğitim tercihi yapabilirsiniz.

Mesleki Eğitim Süreci Ne Kadardır.

Mesleki eğitim kurslarının amacı eğitim süreci ve eğitim sonrası alınacak sertifika ile kişi mesleki deneyim edinecek, aynı zamanda zamanını nakite çevirecek, işveren de nitelikli eleman ihtiyacını bu şekilde karşılayacaktır. Alanında yetişmiş personel yetişmesi ülke istihdamına katkı sağlayacaktır. Meslek edinmek için atılacak ilk adım olan eğitim programının süreci özelliğine göre 6 ay ile 9 ay gibi bir zaman diliminde verilmektedir.

Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki eğitim programlarına katılarak meslek edinenlerin % 50 si alanında eğitim gördüğü bir meslekte yer almıştır. Mesleki eğitim programları gençlerin geleceğine yön vermesi açısından umut verici bir çalışma olarak gençler tarafından özenle değerlendiriliyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu