İstihdam

İstihdam

Bir birey ile iş yeri arasında sorumlulukları, ödeme koşullarını düzenleyen ve aynı zamanda iş yeri kurallarını belirleyen sözleşme türüne istihdam deniliyor. İstihdam ülke ekonomileri açısında önemli bir yere sahiptir. İstihdam herkesin faydalanacağı yasal bir hak olarak görülüyor. Devletin yetkili organları hem bireyleri hem de işçi çalıştıran kuruluşları denetleme görevi bulunuyor. Her işverenin uyması gereken bazı yasa ve standartlar istihdamın sağlanmasında önemli yeri vardır.

İstihdam Türleri Nelerdir?

İşletmeler tarafından personeller belli prosedürlere göre alınması aynı zamanda hakkaniyetli bir durumu da sağlıyor. İşe alımları işletmeler tarafından daha çok titizlikle yapılması gerekiyor. Usulsüz bir şekilde istihdam sağlanması durumunda devlet tarafından yaptırımlara neden oluyor.

Günümüzde değişen çalışma şekillerinden dolayı ve artan esnek çalışma seçeneği ile istihdam türleri de değişmektedir. İnsanların çalıştığı istihdam türleri çalışan, işçi ve kendi işini yapanlar olarak üçe ayrılıyor. Aynı amanda istihdam türlerinin belirli kategorileri de bulunuyor.

İstihdam
İstihdam

İstihdam Oranı Nedir?

İstihdam oranları devletlerin merkezi hükümetleri tarafından sürekli olarak takip ediliyor. İstihdam oranı, mevcut işgücü kaynakları yani toplam çalışacak insanların hangi ölçüde kullanıldığı bir oran türüdür. İstihdam oranında çalışan insanların yaşı ve ülke nüfus oranları baz alınarak hesaplanıyor. İstihdam oranında en önemli husus hiç kuşkusuz insan faktörü oluyor. Çalışan insanlar belli bir sözleşmeye bağlı, ödeme koşulları, izin ve çalışma saatleri belli olan kişilerdir.

İstihdamda Asgari Standartlar Nelerdir?

İstihdam önemli bir husus olup bu konuda asgari standartları belirleyen kurum Çalışma ve Sosyal Bakanlığıdır. Asgari standartlar; çalışma saatleri, ücretler, izinler, fazla mesai, zorunlu mola süreleri, hafta sonları ve güvenlik konuları önemli hususlar olarak görülüyor. Bütün bu şartlara iş yerleri sadık kalmasıyla beraber ek kurallar ve haklar işletme tarafından eklenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu