İstihdam

Otomotiv Sektöründe Elektrikli Araçlara Yatırım

Çevreye verdiği zarar nedeniyle petrol türevi yakıtı olan otomobiller artık değer kaybederken hem çevre dostu hem de...

Çevreye verdiği zarar nedeniyle petrol türevi yakıtı olan otomobiller artık değer kaybederken hem çevre dostu hem de yenilenebilir enerji imkanı sunan elektrik enerjisi ile çalışan otomobiller piyasaya sürülmeye başlandı. Dev yatırım hizmeti sağlayan elektrikli araçların üretimi için ABD Sk İnnovation ve Ford markalarının ana malzemelerini üretmek için iki eyaletinde fabrika ve montaj tesisi açacak.

İstihdam Sağlanacak

Kentucky ve Tennesseee eyaletlerinde açılması planlanan elektrikli otomobil fabrika ve montaj tesislerinde yaklaşık 11 bin kişinin istihdam edilmesi beklenmektedir. Elektrikli otomobil üretimi için ayrılan nakit miktarı 11,4 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Ford yetkililerince yapılan açıklamalarda üretim için yapılacak bu yatırımın 118 yıllık tarihe sahip fordun en büyük yatırımı olduğu belirtilmektedir.

Otomotiv Sektöründe Elektrikli Araçlara Yatırım
Otomotiv Sektöründe Elektrikli Araçlara Yatırım

2030 Da Hedeflenen Araç Hacmi

ABD’nin dev yatırım şirketleri arasında yer alan fordun elektrikli araç hacminin 2030 yılına kadar %50’sinin tamamlanması amaçlanmaktadır. Dev proje için eyaletlerden biri olarak seçilen Tennessee’de 15 bin 540 dönümlük araziye komplex inşa edilecek ve en kısa sürede imalat sürecine geçilecektir. Lityum iyon pillerle çalışacağı düşünülen F tipi kamyonetlerin pillerinin bu fabrikada üretilmesi amaçlanıyor. Kompexin adı Blue Oval City olarak isimlendirilecek.

Basına Açıklamalar Sızdırıldı

Ford ve Güney Kore Sk İnnovation ortaklı yapılacak olan üretim konusunda ABD kaynaklarından dünyaya basın yolu ile sızdırılan bilgiler ABD’nin çevreye önem verdiğini açıklarken aynı zamanda bu dev projenin yaratacağı insan gücü istihdamı ile eyaletlerin gelişimine katkı sunulacağı amaçlanmaktadır. ABD her alanda olduğu gibi otomotiv sektöründe de öncü ve lider konumda olduğunu yapacağı bu çalışma ile bir kez daha dünyaya ispatlayacaktır. Fordun elektrikli araç üretiminde öncü firma olaması tercih nedeni olacak ve talepler artacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu