İstihdam

Yazılım sektöründe 100 bin kişiye istihdam kapısı

Teknoloji ve yazılım şirketi ATP'nin CEO'su Ümit Cinali, yazılım sektöründeki büyüme ile birlikte 2025'e kadar 100 bin ek istihdam ve 10 milyar dolarlık ihracat potansiyeli öngörüldüğünü söyledi.

Ata Holding bünyesinde faaliyet gösteren teknoloji ve yazılım şirketi ATP’nin CEO’su Ümit Cinali, yazılım sektörünün 2025’e kadar 100 bin ek istihdam ve 10 milyar dolarlık ihracat potansiyeli olduğunu söyledi.

Türkiye ekonomisinin teknoloji sektörü ile büyüyeceğini belirten Cinali, “Ülkemizde yazılım ekosistemindeki büyüme ile birlikte 2025 yılına kadar 100 bin ek istihdam ve 10 milyar dolarlık ihracat potansiyeli öngörülüyor. Bu alanı pas geçmemeliyiz ve yatırımlarımız sürecek” dedi.

Yazılım ve teknoloji alanında 2019 yılında 106 işlemde 106 milyon dolarlık meslek ve girişm sermayesi yatırımı yapıldığını ifade eden Cinali, “Türkiye girişimcilik yatırımları, 2020 yılında salgına rağmen artmaya devam etti. Yılın ilk çeyreğinde 115 milyon dolara ulaştı. Halen Türkiye’nin ihracatında yüzde 0.5 payı bulunan sektörün bu payının yapılan yatırımlar, büyüyen pazarlar ve istihdam artışına paralel olarak büyüyeceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu