AltınAltın Ons FiyatıÇeyrek AltınCumhuriyet AltınıGram AltınKıymetli MadenlerReşat AltınıTam AltınYarım Altın

Altın üreticilerinden çarpıcı tahmin

ABD Merkez Bankası Fed, Eylül ayı faiz kararını yarın açıklayacak. Altın, Fed'in faiz kararını fiyatlamaya devam ederken altın üreticileri yıl sonuna kadar altın fiyatlarının 1800 dolar üzerine toparlayabileceğini açıkladı.

Altın üreticilerinden çarpıcı tahmin

ABD Merkez Bankası Fed, Eylül ayı faiz kararını yarın açıklayacak. Karar TSİ 21.00’de belli olacak. Altın, Fed’in faiz kararını fiyatlamaya devam ederken, altın üreticilerinden yeni bir değerlendirme geldi. Altın üreticileri, altın fiyatlarının yıl sonuna kadar 1800 doların üzerine toplanmasını beklediklerini söyledi.

Dünya Altın Konseyi Başkanı Joseph Cavatoni ise jeopolitik risklere dikkat çekti ve altının yatırımcıların akıllarında ön sırada kalmaya devam ettiğini belirtti.

FED’DEN 75 BAZ PUANLIK ARTIŞ BEKLENİYOR

ABN Amro tarafından yayımlanan değerlendirme raporunda, Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımı kararı çıkmasını bekledikleri bildirildi. Fed’in yarınki toplantıda 100 baz puanlık bir artırıma gitmesinin muhtemel olmadığını belirten ABN Amro, FOMC kararı ile birlikte açıklanacak tahminlerde üyelerin enflasyon ve faiz projeksiyonlarını yükseltmelerini, büyüme tahminlerini ise düşürmelerini beklediklerini vurguladı.

FOMC üyelerinin Fed faizi için tahminlerin üst bandını yüzde 4,5’e çıkaracaklarını öngören ABN Amro, projeksiyonların para politikasının 2023 ve 2024’te de sınırlayıcı olmaya devam edeceğine işaret etmelerini beklediklerini kaydetti.

ALTIN ÜRETİCİLERİNDEN DİKKAT ÇEKEN TAHMİN

Altın üreticileri de altına ilginin artacağını ve altın fiyatlarının yıl sonuna kadar 1806,10 dolar ons seviyesine ulaşacağını dile getirdiler.

Konuyla ilgili konuşan Dünya Altın Konseyi Başkanı Joseph Cavatoni, jeopolitik risklere dikkat çekti ve altının yatırımcıların akıllarında ön sırada kalmaya devam ettiğini belirtti. Cavatoni, “Merkez bankalarının da aralarında olduğu yatırımcıların altın alımı ile ilgilenmeye devam ettikleri görmeyi sürdüreceksiniz. Jeopolitik riskler altını yatırımcıların akıllarında ön sırada tutmaya devam ediyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu