Altın

Altın Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

En güvenilir yatırım şekli olarak tercih edilen altın yatırımcısını değer kaybederek üzerken ekonomi uzmanlarından gelen yorumlar...

En güvenilir yatırım şekli olarak tercih edilen altın yatırımcısını değer kaybederek üzerken ekonomi uzmanlarından gelen yorumlar altının daha da çok değer kaybedeceği yönünde. 1,5 aylık zaman diliminde en hızlı düşüş gösteren altının ons fiyatındaki eksi yönündeki hareketliliği yıl sonuna kadar devam edecek gibi. Ekonomi uzmanlarınca da bu yönde beklentilerin olduğu ve yapılan açıklamalarda değer kaybeden altına değer kaybettiren olay olarak ABD’nin tahvil avansındaki yükseliş sebep gösteriliyor.

Yatırıma Devam Mı?

Küçük tasarruflarla yatırım amaçlı biriktirilen altın yılsonuna kadar değer kaybedeceği için uzun vadeli yatırımlar için bu süreçte altın alınması önerilir. Kısa vadede ise altına yönelinmemesi ve elindeki altını zorunlu olmadıkça bozdurmamak gerekiyor. Bu konu hakkında basın ve yayın organlarında yorumlarda bulunan uzmanları dikkate almak altın yatırımcısına fayda sağlayacaktır.

Küresel Belirsizlik

ABD’nin tahvil avans yükselişi ana sebep olarak altının düşüşüne neden olurken küresel çapta dolar artışı, Çin’deki sanayi sorunları, FED’ten yapılan açıklamalar altının yükselişini

Altın Değer Kaybetmeye Devam Ediyor
Altın Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

ABD’nin FED ile 03 Kasım 2021 tarihinde yapacağı toplantı sonucunda alınacak kararlar doğrultusunda altının değer kaybetmesi yada Ağustos ayından beri kaybettiği değeri yakalayarak yükselişe geçmesi için kritik tarih olarak yatırımcılar tarafından beklenmektedir. Kritik tarihe kadar ABD tahvillerindeki artışın devam etmesi altın değerinin düşmesine olumsuz yönde etki etmeye devam edecek.

Gram altın doların yükselişine bağlı olarak bugünkü kura bağlı olarak en yüksek seviye olan 497,72 den değer görmekte ve Cumhuriyet altını 3.350 TL’den çeyrek altın ise 814 TL’den işlem görmektedir. Altının bu seviyelerde seyir göstermesi piyasalarda alım bakımından hareketliliğe neden olacak beklentisi uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu