AltınAltın Ons FiyatıGram Altın

Altın fiyatları için kritik hafta

Geçtiğimiz hafta ne aşağı ne de yukarı yönde bir hamlede bulunamayan altın fiyatları bu hafta çok kritik bir veriyi beklemeye geçti. Bu kapsamda ABD Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri yayımlanacak. TÜFE'nin aylık yüzde 0,1 düşmesi bekleniyor. Analistler de ABD'den gelecek yumuşak enflasyon verilerinin altın için önemli bir ralliyi tetiklemesinin mümkün olduğunu belirtiyor.

altin

Altın fiyatları, bu hafta çok kritik bir veriyi beklemeyee geçti. Bu kapsamda ABD Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri yayımlanacak. TÜFE’nin aylık yüzde 0,1 düşmesi bekleniyor. Analistler de ABD’den gelecek yumuşak enflasyon verilerinin altın için önemli bir ralliyi tetiklemesinin mümkün olduğunu belirtiyor.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ABD enflasyon verisi öncesi ve Avrupa’daki merkez bankası yetkililerinin daha fazla faiz artışının yolda olduğuna dair sinyaller vermesiyle altın fiyatları yatay bir seyir izledi. Ons altın bugün 1726 dolar seviyesinin üzerini gördü. Gram altın ise 1009 liradan alıcı ile buluşuyor.

ABD ENFLASYON VERİSİ BEKLENİYOR

Bu hafta ABD’de açıklanacak makroekonomik verilerin ekim toplantısına yönelik beklentileri daha da şekillendirmesi bekleniyor. Bu kapsamda ABD Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri yayımlanacak. TÜFE’nin aylık yüzde 0,1 düşmesi, değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek TÜFE’nin yüzde 0,3’te değişmeden kalması bekleniyor.

ALTINDA RALLİ TAHMİNİ

FOMC politika yapıcılarının Eylül ayında 75 baz puanlık bir faiz artışını onaylamaktan kaçınması üzerine analistler yumuşak bir enflasyon raporunun, 50 baz puan olasılığını artırmasının mümkün olduğunu belirterek şunları dile getiriyor:

Bu senaryoda ABD t-tahvil getirilerinin keskin bir şekilde düşmesi ve altında belirleyici bir ralliyi tetiklemesi muhtemel. Öte yandan, beklenenden daha güçlü olan tüfe verileri 75 baz puanlık bir faiz artışı sağlayabilir. Bu da altının kuzeye dönmesine izin vermeyebilir. Bununla birlikte, piyasaların zaten aşırı büyük bir artışı kabul etti. Bu yüzden, muhtemelen doların potansiyel kazanımlarının sınırlı kalacağını belirtmekte fayda var.

PERŞEMBE VE CUMA VERİLERİ ÖNEMLİ

Ağustos Perakende Satış rakamları ABD ekonomisinde Perşembe günü açıklanacak. Analistler, fiyat değişikliklerine göre ayarlanmadıkları için yatırımcıların bu verilere tepki vermesini pek olası görmüyor. Cuma günü ise Ağustos ayında Çin’den gelen Sanayi Üretimi ve Perakende Satış verilerine yeni bir ivme kazandırmak için bakılacak. Her iki verinin de Temmuz ayında kaydedilenden daha güçlü bir genişleme ortaya çıkarması bekleniyor. Analiste göre, bu rakamlar hayal kırıklığı yaratırsa, yatırımcıların altın talebinde istikrarlı bir toparlanma umudunu yitirmesi olası. Bu nedenle, altının talep bulmakta zorlanması muhtemel.

Son olarak, Michigan Üniversitesi’nin Eylül Tüketici Duyarlılığı Endeksi raporu Cuma günü yayınlanacak. Piyasa katılımcılarının, Güven Endeksi başlığından ziyade anketin uzun vadeli enflasyon beklentileri bileşenine dikkat etmesi muhtemel. Analistler, 5-10 yıllık tüketici enflasyon beklentilerindeki düşüşün dolara zarar vermesini olası görüyor. Ancak, beklenmedik bir artışın doların güçlenmesine ve altın fiyatları üzerinde ağırlık kazanmasına yardımcı olacağını kaydediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu