AltınAltın Ons FiyatıÇeyrek AltınCumhuriyet AltınıGram AltınReşat AltınıTam AltınYarım Altın

Altın fiyatlarındaki düşüş devam edecek mi? Dikkat çeken tahmin

ABD enflasyon verileri sonrası altın fiyatları oldukça hareketlendi. Son 2 ayın en düşük seviyesine inen gram altın 974 liraya düştü. Altının ons fiyatı ise Nisan 2020'den bu yana en düşük seviyeyi gördü. Yatırımcıların merak ettiği "Gram altın ne kadar olacak?" sorusuna ise uzmanlardan çarpıcı bir tahmin geldi.

altin

ABD enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi sonrası altın fiyatları hareketlendi. Gram altın, 974 liraya gerileyerek son iki ayın en düşük seviyesini gördü. Altının ons fiyatı da 1.655 dolarla Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü. Altın piyasasındaki düşüş vatandaşları ve yatırımcıları tedirgin etse de uzmanlar, geçici bir durum olduğunun altını çizerek uyarılarda bulundu.

“BİN 200 LİRA SEVİYELERİNE YÜKSELECEK”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan kuyumcu Cemil Yönlüer, piyasalardaki dalgalanmayla birlikte altın fiyatlarındaki düşüşün geçici olduğunu belirtti.

altin1

Ons ve gram altın fiyatlarının önümüzdeki süreçte artmasını beklediklerini ve kış aylarında krizin etkisini daha fazla göstermesiyle dolar ve altın fiyatının artış gösterebileceğini söyleyen Yönlüer, “Enerji krizi tabii ki de her konuda fiyatları yükseltiyor. Petrolü de arttırıyor. Yalnız şu anda petrol fiyatları biraz geriledi. Bu düşüşte enflasyon rakamları da etkili oldu. Amerika biliyorsunuz faiz artırımına gidiyor. Piyasadan da para çekiyor böylelikle. Doların yükselmesi bundan kaynaklanıyor. Euro Bölgesi’nde şu anda yine bir kriz var. Rusya-Ukrayna savaşından ötürü oluştu bu kriz. Enerji tedariki ve gıda tedariki açısından sıkıntı yaşıyorlar. Rusya geri adım atmadığı için savaşın da uzun süre devam edeceği tahmin ediliyor. Bu etkenler altının ons fiyatını fazla düşürmez. Bu krizin kış aylarında daha etkili olacağını düşünüyorum. Gram altın fiyatının da kış aylarında bin 100, hatta bin 200 lira seviyelerine yükseleceğini düşünüyorum. Şu anda altında yaşanan düşüş geçici bir durumdur. Ons fiyatı tekrar bin 800’leri bulacaktır” dedi.

altin2

altin5

“ALTIN BİRİKİMİNİN BOZDURULMAMASINI ÖNERİYORUM”

Altın fiyatlarındaki dalgalanma konusunda vatandaşların tedirgin olmamasını ve düşüşün geçici olduğunu kaydeden Yönlüer, birikimlerin korunması gerektiğinin altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

Vatandaşların şu zamanlarda birikimlerini TL olarak tutması çok doğru bir hareket olmaz. Zaten çoğu insan şu anda kur korumalı olarak yatırıyor parasını. Parasını TL’nin değer kaybından koruyor ve aynı zamanda faiz getirisi de oluyor. Bu şekilde bir döngü içerisindeyiz. Şu dönemde özellikle altın birikiminin bozdurulmamasını öneriyorum. Döviz birikimlerinin de korunmasında fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu