AltınAltın Ons FiyatıÇeyrek AltınCumhuriyet AltınıGram AltınKıymetli MadenlerReşat AltınıTam AltınYarım Altın

Altın için heyecanlandıran tahmin

Altın fiyatları, salı günü ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları sonrası hızlı bir geri çekilme yaşadı. Yatırımcılar, "Altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi?" gibi soruların yanıtlarını ararken uzmanlar ise yılın ikinci yarısını işaret ederek gram altın fiyatları tahminlerini açıkladı.

altin

Ons altın, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonra sert düşüş yaşadı. Hareketliliğin ne yönde devam edeceği ise yatırımcılar tarafından merak konusu oldu. Uzmanlar ise gram altın fiyatları ile ilgili yaptığı açıklamalarda yılın ikinci yarısını işaret etti.

Kritik altın analizi Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Senol Kaan’dan geldi. Kaan, “Bu haftayı sakin geçirmemiz gerekiyor” dedi.

“SAKİN OLUN, PANİK YAPMAYIN”

1.816 dolar bölgesinde dolaşan ons altın fiyatları hızlı bir erime yaşadı. Senol Kaan “Özellikle Fed Başkanı’nın yaptığı açıklamalara bakılarak bir yol haritası belirlenecek ise ABD tarafında faiz artışlarının devam edeceği sonucunu çıkarıyoruz. Bu yüzden özellikle bu haftayı sakin bir şekilde atlatmaya çalışmamız gerekiyor. Panik ve stres olduğumuz andan itibaren yanlış işlemlerde bulunabiliriz.” açıklamasını yaptı.

Günlük analizde genel trendin pozitif olduğunu belirten Kaan, “Geri çekilmeler olabilir özellikle bu hafta hareketlilik olacağını unutmayın” uyarısında bulundu.

“BU SEVİYEYE DİKKAT”

Kaan, “Bu haftayı en kritik seviye olan 1.850 seviyesine inmeme kanaatindeyiz.İnerse de bu erime hız kazananabilir. 1800’lü seviyelerin üzerinde kalmayı başarırsa da yükselişe geçecektir” dedi.

Haftalık altın analizinde altın ons fiyatlarıın yatay bir seyir izlediğini dile getiren Kaan, “Hafif bir eğimle yoluna devam edecek” dedi.

“HER GERİ ÇEKİLME BİR FIRSAT”

Aylık altın analizinde ise trendin pozitif olduğunu söyleyen uzman isim, “Bu hafta çok hareketli bir hafta, umarız 1800’lü seviyelerin üzerinde kalıcılık sağlar. Panik olmayın. Orta ve uzun vadede değerlendirme yapmanız gerekli. Her geri çekimeyi fırsat olarak bilmeniz gerekiyor” şeklinde konuştu.

ALTIN FİYATLARI 1300 TL’Yİ GÖREBİLİR

Araştırma Analisti Ahmet Deniz Yağbasan ise gram altın için yaptığı tahminde, “Bu yıl 1185 TL ile zirve, 1095 TL ile dip seviye görüldü. Fiyatlar, iki ABD verisi öncesi 2023 yılında gördüğü dip seviyelere yakın seyrediyor. Dolar/TL’nin de stabil görünümü dikkate alındığında, gram altında 1095-1100 TL seviyelerinin önemli bir taban noktası olduğu söylenebilir. Ons altında 2 bin dolar senaryosu destek bulursa, gram altında da 1250-1300 TL bandına doğru bir hareketlilik, yılın ikinci yarısı itibarıyla bizi bekliyor olabilir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu