AltınAltın Ons FiyatıÇeyrek AltınCumhuriyet AltınıGram AltınReşat AltınıTam AltınYarım Altın

Altın rekor tazeledi

Küresel piyasalar, bankacılık alanında yaşanan gelişmelere odaklanırken altının onsu geçen yılın Mart ayından bu yana ilk kez 2 bin doları gördü. Gram altında da 1.228 TL ile yeni rekor seviyeye ulaşıldı.

altin

Küresel piyasalar, bankacılık kriziyle ilgili gelişmelere odaklanırken altının onsu geçen yılın Mart ayından bu yana ilk kez 2 bin doları gördü. Gram altında da 1.228 TL ile yeni rekor seviyeye ulaşıldı.

Credit Suisse krizi, güvenli liman kategorisinde öne çıkan İsviçre frangına yönelik güveni sarsarken, altın tarafında yükseliş kaydedildi.

Bankacılık krizinin etkisiyle geçen haftayı yüzde 6,5 yükselişle tamamlayan altının onsu küresel piyasalarda 2 bin doları gördü ve Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

UBS Group AG kürsel finansal piyasalara yayılma tehlikesi gösteren bankacılık güven krizini aşma çalışmaları kapsamında devletin aracılık ettiği anlaşmayla Credit Suisse Group AG’yi satın almayı kabul etti.

UBS, rakibini almak için 3 milyar İsviçre Frangı (3,3 milyar dolar) ödeme yapmak için anlaştı. Tümü hisse devrini içeren anlaşma Credit Suisse’in Cuma kapanışa göre 7,4 milyar frank seviyesinde bulunan değerinin oldukça altında gerçekleşecek. İsviçre Merkez Bankası anlaşma kapsamında UBS’e 100 milyar franklık likidite hattı sağlamayı kabul etti.

İsviçre hükümeti de UBS’e devralım kaynaklı potansiyel zararlar için 9 milyar frank garanti sağlanacağını duyurdu. İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan, pazar günü yaptığı açıklamada, “Credit Suisse’in sistemik olarak önemli bir banka olmasından dolayı hızlı davranıp çabuk bir sonuca ulaşmamız son derece önemliydi” dedi.

UBS Yönetim Kurulu Başkanı Colm Kelleher ise Credit Suisse’in son yıllarda artan şekilde zarar yazan yatırım bankacılığı birimini küçülteceklerini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu