Altın

Altının Kritik Durumuna Önemli Yorumlar

Gram altın uzun zamandır yatırımcısına oldukça iyi geri dönüşler sağladığından dolayı anlık şekilde takip edilmesi ve yorumlanması gerekir. Şu an itibarıyla 498 lira yakınlarında bir rakamla seyrini sürdüren altının ons fiyatına bakıldığında ise 1750 dolar civarında bir rakamda olduğu fark edilir. Kritik bir eşikte olduğu bilinen altınla alakalı olarak ABD ekonomisinde yaşanan gelişmeler sıkı şekilde takip ediliyor.

Powel tarafından takip edilen istihdam seviyesi sorunu aşılmadığında altınla alakalı çalkantılı hareketler yaşanabilir. Virüsün etkilerinin devam etmesi veya yeni varyant sonucunda vaka sayılarının artması da bu duruma benzer bir sonuç ortaya çıkaracak gibi görünüyor. Kasım ayından beri devam eden belirsizliğe bunların eklenmesi tersine bir tablonun ortaya çıkması anlamına gelebilir.

Şenay Zeren’in Yorumu

Yatırım uzmanı Zeren tarafından yapılan değerlendirmeye bakıldığında küresel piyasada bulunan tedarik sıkıntısının ön plana çıktığı fark ediliyor. Çin’de yaşanan ekonomik belirsizlik risk olarak algılanmaya devam ettiğinden altının ons fiyatında dalgalanmalar olmasının kaçınılmaz olduğu yorumu yapılıyor. Zeren yeni haftaya 1750 dolar civarında başlayan altın için gün içinde 1760 dolar veya 1748 dolar civarında bir seyir beklediğini dile getiriyor.

Altının Kritik Durumuna Önemli Yorumlar
Altının Kritik Durumuna Önemli Yorumlar

Murat Özsoy Değerlendirmeleri

Geçen haftalarda doların yaptığı güçlü hareketlenme nedeniyle 1724 dolara kadar altında düşüş olasılığı senaryoları öngörüldü. Yaşanan gelişmelere rağmen hala bu seviyeye kadar inmemiş ve yerini korumuş olan altınla alakalı Özsoy’un bakış açısı ise oldukça iyidir. Fiyatlama seviyesinin iyi ve kendini korumuş olması altını hala önemli bir yatırımcı haline getiriyor. Fed varlık alımının yavaşlatılması sonrası yeni bir yükseliş olabileceği öngörüsünde de bulunuyor.

Altında Dalgalanmalar

Dolar endeksinin 92 gibi seviyelere ulaşması durumunda ons altında yaşanacak yükselişler olması bekleniyor. Aksi halde yükseliş ihtimaline düşük bir oran veriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu