Altın

Gram altın rekora koştu

Gram altın, küresel altın fiyatlarının içerisinde yatay yönlü seyrederken dolar/TL’nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında hızlı bir şekilde yükselerek tüm zamanların rekor seviyesine çıktı.

 

altin

Küresel altın fiyatlarında görülen yatay seyre karşın gram altın Dolar/TL’nin 9,40 seviyesini görmesinin ardından 2020 Kasım ayında görmüş olduğu 540 TL’yi de geride bıraktı ve 543 TL ile yeni bir rekor kırdı.

Geçtiğimiz hafta gram altın dolar/TL küresel altın fiyatlarında yaşanan yükselişle birlikte 530 TL’yi kapatmış ve bu senenin zirvesine çıkmıştı. 526 TL ile yeni haftaya başlayan gram altın dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki paralel yükselişle 534 TL’ye kadar çıkmıştı.

Gram altın son olarak 6 Kasım 2020 tarihinde gün içerisinde 540 TL’ye gelmiş ve bütün zamanların zirvesini görmesinin ardından günü 534 TL ile kapatıp rekor gün kapanış seviyesine çıkmıştı. Gram altın bugünü 534 TL’nin üstünde kapatırsa gün kapanış rekorunu da geride bırakmış olacak.

altın

Dolar/TL bütün zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı

Dolar/TL TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinin yüzde 16’ya indirilmesi sonrasında yüzde 9,48’i gördü ve TL perşembe günü en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi olmuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu