Altın

Gram altın yıllık zirveyi gördü

Gram altın, küresel altın fiyatlarında meydana gelen yükseliş ve dolar kuruyla bu yılın zirvesine çıkarak 530 TL’ye ulaştı.

 

altın

Küresel altın fiyatlarının hızlı yükselişi ve Dolar/TL’nin bütün zamanların en yüksek seviyesine çıkmasıyla gram altın bu senenin zirvesine ulaştı.

Küresel altın fiyatlarının ve dolar kurunun birbirini dengelemesiyle gram altın Ağustos’u dar bir fiyat aralığında geçirdi ve Eylül ortasından bu zamana dek kademeli bir şekilde yükselişine devam ediyordu.

2020 Kasım ayında en yüksek zirveyi görmüştü

En son gram altın 6 Kasım 2020 tarihinde gün kapanışında 534 TL’yi görerek bütün zamanların en yüksek seviyesini gördüğünde küresel altın fiyatları bin 951 dolar seviyesinde bulunuyordu. Aynı gün ise Dolar/TL 8,51 seviyesine çıkmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri enflasyonunun yüksek seviyelerde kalmayı sürdürmesiyle altın fiyatları hızlıca bir yükselme gösterip bin 800 doları görmesi sonrası bin 798 dolar civarında ilerliyor.

Geçtiğimiz hafta cuma gününde tarım dışı istihdam verilerinin ardından bin 780 dolara çıkan ons altın, hızlı bir geri çekilme yaşayıp tekrar bin 760 dolara gerilemişti. Yatay bir seyirle yeni haftaya başlayan ons altın, hafta başından bu zamana dek yüzde 2’nin üzerinde yükseliş gösterdi.

gram altın

Para Politikası kurulu üye değişikliği sonrası zirveye çıktı

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı toplantısından bu zamana dek kademeli bir şekilde yükselen Dolar/TL, TCMB Para Politikası Kurulu üyelerindeki değişikliğin ardından 9,18 ile tüm zamanların zirvesine ulaştı.

453 baz puana ulaşan Türkiye’nin kredi temerrüs risk primi 6 ayın zirvesine ulaşırken Türkiye’nin 10 senelik tahvil faizi yüzde 19,81 ile 2019 yılı Mayıs ayından bu zamana dek en yüksek seviyede seyrediyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu