Altın

Powell’ın açıklamaları sonrası altında düşüş

Altın, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD büyümesi ve istihdam ile ilgili yorumlarından sonra düşüş kaydederken gram altın dolar/TL’deki yatay seyir ile birlikte küresel altın fiyatlarındaki düşüşü kaydetti.

Altın, yatırımcıların Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD ekonomisiyle ilgili yorumlarına ağırlık vermesiyle düştü. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki gerilemeyi takip ederek yeni haftaya değer kaybıyla başladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, CBS’e verdiği bir röportajda, Amerikan ekonomisinin çok daha hızlı büyümeye başlayacağını ve istihdamın hızlanmasını beklediklerini belirterek, ekonominin “dönüm noktasında” olduğunu söyledi.

Görünümün önemli ölçüde iyileştiğine işaret eden Powell, “Şu anda ekonomimiz için asıl risk hastalığın yeniden yayılmasıdır” dedi.

Ons altın fiyatı

Altın, iki haftayı üst üste kayıpla kapattıktan sonra geçen haftayı kazançla kapatmayı başarmıştı. 2021’de en kötü ilk çeyrek performanslarından birini gerçekleştiren ons altın, sene başından bu yana yüzde 8,4 aşağıda bulunuyor.

Geçen haftayı 1.744 dolardan kapatan ons altın, yeni haftaya yüzde 0,34 düşüşle 1.738 dolar seviyesinden başladı.

Gram altın fiyatı

Geçen hafta küresel altın fiyatlarındaki yükseliş ve Dolar/TL arasında sıkışan gram altın, dalgalı bir seyir izledikten sonra haftayı 459 TL civarında kapatmıştı.

Sene başından bu yana yüzde 4,8 düşüş kaydeden gram altın, dolar/TL’nin haftaya yatay başlamasıyla küresel altın fiyatlarındaki düşüşü takip etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu