Kıymetli Madenler

Alüminyum fiyatlarında rekor yükseliş: Son 10 yılın zirvesinde

Alüminyum fiyatları, talepte görülen artış ile birlikte son 10 yılın en yüksek seviyesini gördü. Goldman Sachs, Citi ve Trafigura gibi kurumlar fiyatların daha da yükselebileceğini öngörüyor.

alüminyum
 

Çin’in karbon emisyonlarını azaltmak için üretimi azaltması ve talepte yaşanan artış ile birlikte alüminyum fiyatları son 10 yılın en yüksek seviyesini gördü. Öte yandan Goldman Sachs, Citi ve Trafigura gibi kurumlar yaşanan fiyat artışının bir süre daha devam edebileceğini öngördü.

Londra Metal Borsası’nda haftanın ikinci işlem gününde yüzde 3 yükseliş kaydeden alüminyum, ton başına 2 bin 726 dolar seviyesini gördü. Bu seviye 2011 yılından bu yana en yüksek seviye.

Alüminyum, pandemi boyunca durgun bir seyir izlemiş, pandemi sonrası ekonomik toparlanma sürecinde talepte yeniden bir artış meydana gelmişti.

“Fiyatlar yükselmeye devam edecek”

Goldman Sachs, Citi ve Trafigura gibi kurumlar ise alüminyum fiyatlarında yaşanan artışın bir süre daha devam edebileceğini öngördü.

Özellikle ülkelerin karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik elektrikli araları teşvik etmeye başlaması ve elektrikli araçlarda da alüminyum kullanım alanlarının olması fiyatların yukarı yönlü olacağı tahminleri destekliyor.

Analistler, üretimdeki kısıtların devam edeceği yönündeki öngörüler dolayısıyla piyasanın bir süre daha sıkı kalacağını düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu