Kıymetli Madenler

Alüminyum fiyatlarında rekor yükseliş

Alüminyum fiyatları, küresel talebin artmasıyla birlikte Londra'da 10 yılın zirvesine çıktı. Yükselişin devam etmesi halinde alüminyum fiyatlarının finansal krizden bu yana en yüksek seviyeyi görmesi bekleniyor.

alüminyum
 

Batı Afrika ülkesi Gine’de yaşanan darbenin ardından tedarik konusundaki belirsizliklerin ortaya çıkması ve küresel talebin artmasıyla birlikte alüminyum fiyatları 10 yılın zirvesine çıktı. Yükselişin devam etmesi halinde alüminyum fiyatlarının finansal krizden bu yana en yüksek seviyeyi görmesi ön görülüyor.

Gine’nin dünyanın en büyük ikinci boksit üreticisi olması alüminyum fiyatlarını etkiledi. Boksit, alüminyum üretiminin yüzde 90’ının karşılandığı hammadde olarak biliniyor.

Uzmanlar, fiyatların 2011 yılındaki zirveyi geçmesi durumunda finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye çıkmış olacağını belirtiyor.

Çin’in boksit ithalatının yüzde 55’ini yaptığı Gine’de 7,4 milyar ton boksit rezervi bulunuyor.

Alüminyum fiyatları, Londra Metal Borsası’nda yüzde 1,5 yükselerek ton başına 2 bin 798 dolar seviyesinde işlem görüyor. Şangay’daki alüminyum vadelileri ise 2006 yılından bu yana en yüksek seviyede.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu