GümüşKıymetli Madenler

Döviz kurlarına odaklanmışken gümüş piyasası da karıştı

 


FED’in varlık alımlarını azaltacağına dair açıklamasının ardından gümüş piyasalarında da gerileme görüldü. Analistler tarafından bu hafta 23.50 doların altına düşen gümüşün 23 dolar bandında kalması durumunda güçlü duruşunu koruma şansına sahip olduğu ifade ediliyor.

Gümüş piyasaları FED’den gelen varlık alımlarının azaltılacağı haberiyle gerileme yaşadı ve bunun ardından varlık alımları bir şekilde gümüşün yoluna çıkacakmış gibi gözüküyor. Analistler, ons gümüş eğer ki 23 dolar sınırını korursa, bu yolda güçlü duruşunu koruma şansına sahip olduğunu düşünüyor.

Geçtiğimiz günlerde 24 doların üstünü gören gümüş, haftada tekrar 23.50’nin altına düştü. Son haftalarda 23 dolar piyasasının hafızasına yerleşip mühim bir destek seviyesi oluşturdu. Sıçrama önce 25 ardından ise 28 dolara çıkabilir. Bu seviyenin korunmasının önemine vurgu yapan FXEmpire analisti Christopher Lewis, “Bu daha da uzun dönemde nereye gideceğimizi belirleyebilir ve eğer buradan bir tür sıçrama gerçekleştirilirse, o zaman 24 doların seviyesini görmek mümkün olacak. 24 doların üstüne çıkabilirsek, bu oldukça olumlu olur ve bundan sonra 25 dolar bandına bakabiliriz. 25 dolar seviyesi tabi ki de çok büyük, yuvarlak, psikolojik olarak önemli bir rakam olduğundan çok daha fazla dikkat çekecek bir alan.” dedi.

22 dolar aşağıda kırılırsa çöküş olur

Dünya gazetesinden aktarılanlara göre Lewis, eğer 23 dolar seviyesinin altına düşerse 22 dolar seviyesine bakılabileceğine ilişkin uyarıda bulunarak ekledi: “Tabi ki 22 dolar seviyesi, öncesinde çok sayıda alıcının piyasaya girdiğini görmüş olduğumuz bir nokta, bu sebeple ileriye dönük bir “piyasa tabanı” olabilir. Fakat bu seviyenin altına inilmesi bir çöküşe sebep olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu