AltınKıymetli Madenler

Yeni yılla birlikte kuyumcuları ilgilendiren önemli değişiklik devreye girecek

Kuyumcular yeni seneye yeni değişikliklerle girecek. Bunların arasından en önemlisi ise yetki belgesi alma zorunluluğu.

 

altın

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılmış olan düzenlemeyle kuyumculukla uğraşacak olan kişilerin yılbaşına dek yetki belgesi alarak ustalık belgesine sahip olmasının önem taşıdığı kaydedildi.

Bakanlığın hazırladığı Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’nin 14 Nisan tarihli sayısında yayımlanıp yürürlüğe alınmıştı.

Son tarih 31 Aralık

Yeni yönetmelikle, kuyum ticaretinin, işletmesi için yetki belgesi alan tacirlerle, esnaf ve sanatkarlarca yapılabilmesi düzenlemesi yapıldı. Mevcut durumda faaliyette olan işletmelerin ise 31 Aralık tarihine dek durumlarını yönetmeliğe uygun bir şekle getirerek yetki belgesi alması gerektiği kaydedildi.

altin1

Yetki belgesi için başvuru yapmak gerekli

Bakanlığın yetki belgelerinin verilmesi için eylül ayında Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi kurulurken kuyum ticaretiyle uğraşan kişilerin bu sistemle yetki belgesi almak için başvuruda bulunması önem arz ediyor. Yetki belgesinin yenilenmesi veyahut iptali gibi işlemler de bu sistem üstünden gerçekleştirilecek.

Yetki belgesi verilebilmesi için meslek odasına kayıt, vergi dairesinde vergisi geçmiş bir borcu bulunmama, gelir veyahut kurumlar vergisi mükellefiyeti, ustalık belgesi sahibi olma ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyeti olması gibi şartlar aranıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu