Kriptopara

ABD Hazine Bakanlığı’ndan kripto para piyasasına ilişkin uyarı

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, bu senenin ilk altı ayında 590 milyon dolarlık şüpheli fidye yazılımı ödemesinin gerçekleştiğini ifade ederek, fidye yazılımı saldırılarıyla mücadele hususunda kripto para piyasasına dair uyarılar yaptı.

 

kripto

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin (OFAC) Sanal Para Birimi Endüstrisi için Yaptırımlara Uyum Kılavuzu’nu ve Mali Suçları Araştırma Ağı’nın (FinCEN) fidye yazılım eğitimlerine dair yeni raporunu yayımladığı bilgisi paylaşıldı.

Fidye yazılım eğitimlerine dair rapor

Son senelerde fidye yazılımı saldırılarının artış göstermesiyle sanal para birimi aracılığıyla ödemesi yapılan fidye yazılımı ödemelerinin sayısının arttığı ifade edildi ve sanal para biriminin bir ödeme yöntemi olarak yaygınlığının yaptırım risklerine daha fazla maruz kalmayı da beraberinde getirdiği ifade edildi.

Yapılan paylaşımda, sanal para birimi endüstrisinin yaptırım uygulanan kişilerin sanal para birimlerini kullanmasını önleme konusunda giderek daha da kritik bir görev üstleneceği ifade edildi.

kripto

En yaygın fidye yazılım türleri…

Bu sene raporlanan aylık ortalama fidye yazılımı işlem tutarının 102,3 milyon dolar olduğunun ifade edildiği paylaşımda, raporlanan en yaygın fidye yazılım türlerinin ise Phobos, Avaddon, DarkSide, Conti ve REvil/Sodinokibi olduğu ifade edildi.

Bu senenin ilk altı ayında toplamda 590 milyon dolarlık şüpheli fidye yazılımı ödemesi gerçekleştirildiği ifade edilirken, 2020 senesi genelinde bu tutarın raporlanan 416 milyon dolarlık toplanan fidye yazılımı ödemesinden fazla olduğu ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu