Kriptopara

Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto paralara dair önemli gelişme

Biden yönetimince kripto paralara dair sert tedbirleri içeren yeni adımların atılacağı iddiaları konuşulurken Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto paralara ilişkin dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

 

kripto

Amerika Birleşik Devletleri’nin sermaye piyasası denetim ve düzenleme kuruluşu SEC, kripto paralarda pozisyonları olan firmaların hisse senetlerine yatırım yapmak maksadıyla Volt Euquity tarafından kurulan borsa yatırım fonuna onay verdi.

Tect ETF ve Volt Crypto Industry Revolution ismiyle kurulan borsa yatırım fonu, “Bitcoin Sektörü Devrim Şirketleri” ismiyle adlandırılan ve borsalara kote şirketlere, marathon Digital Holdings ve MicroStrategy gibi yatırım gerçekleştirecek.

Kripto paralarla ilişkili firmalara borsa yatırım fonunun net varlıklarının yüzde 80’i yatırılacak, kalan yüzde 20’lik kısım ise geleneksel hisse senetlerine yönlendirilecek.

kripto

Kripto paralara ilişkin kararname çıkartılması bekleniyordu

Amerika Birleşik Devletleri’nde Biden yönetiminin, kripto paralara ilişkin kapsamlı bir kararname çıkarması bekleniyordu.

Kripto paralara dair söz konusu kararnamenin henüz değerlendirme aşamasında olduğu ifade edilmiş, kurumların yürütme organı genelinde dijital para birimleri üzerindeki çalışmalarının kararnameyle koordine edilmesinin amaçlandığı  bilgisi paylaşılmıştı.

Kripto para birimi tarafında gösterge niteliğindeki Bitcoin’deyse olumlu gelişmelerin ardından yükseliş devam etmiş ve Bitcoin haftayı 54 bin – 55 bin dolar bandında kapatmıştı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu