Kriptopara

Bitcoin ve Ethereum yükselişte

En son 23 Ağustos'ta 50 bin dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, yeniden 50 bin doları gördü. Ethereum ise son 4 ayın zirvesine tırmandı.

bitcoin ethereum
 

Kripto paralar, 4 ülkenin merkez bankalarının merkezi dijital para denemesi yapacaklarını açıklamasının ardından yükselişe geçti.

En son 23 Ağustos’ta 50 bin dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, 10 gün sonra yeniden 50 bin doları gördü. Ethereum ise 3 bin 700 dolar seviyesini görerek 4 ayın zirvesine tırmandı.

4 merkez bankası dijital para denemesi yapacak

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), 4 ülkenin (Avustralya, Malezya, Singapur ve Güney Afrika) merkez bankaları arasında “Dunbar Projesi” adı verilen bir çalışmayla merkezi dijital para kullanımının test edileceğini açıkladı.

Merkezi dijital para birimleri arasında doğrudan aktarım yapılmasına olanak sağlamasıyla birlikte maliyet ve harcanan süreyi de düşürecek Dunbar Projesi, dijital para cinsinden uluslararası ödemelerin yapılması için ortak bir platform olma özelliği taşıyor.

Uluslararası Ödemeler Bankası Singapur Genel Müdürü Andrew McCormack, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Çoklu merkezi dijital paralar üzerindeki çalışmalarımız bir sonraki aşama için zemin hazırlıyor ve küresel ödeme bağlantılarını kuruyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu