Kriptopara

El Salvador Kripto Para Kullanımına Geçiyor

Yüzyıllardan beridir kullanıla gelen itibari paraların yerini uzun vadede kripto paralara bırakacağına yönelik birçok teori olsa da yakın...

Yüzyıllardan beridir kullanıla gelen itibari paraların yerini uzun vadede kripto paralara bırakacağına yönelik birçok teori olsa da yakın zamana kadar dünya ülkeleri arasında bu konuda somut bir adım görülmemişti. El Salvador’un ülke genelinde kripto para kullanımına geçileceğini açıklamasıyla bir ilk gerçekleşti ve bu adım dünya genelinde yankı uyandırdı. Böylece El Salvador kripto parayı yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu.

El Salvador’dan Kripto Para Konusunda Yeni Hamle

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele tarafından yapılan yeni bir açıklama ilginin devamını sağlayacak nitelikte. Başkanın açıklamasında Bitcoin madencilik tesisinin kurulduğuna yönelik bilgiler yer alıyor. Tarihi bir adım olan bu gelişme pek çok ilginç detay da içeriyor.

El Salvador Kripto Para Kullanımına Geçiyor
El Salvador Kripto Para Kullanımına Geçiyor

Ülke Genelinde Bitcoin ATM’leri Kuruldu

Kurulan tesisin volkanik enerji ile çalışacak olması verilen bilgiler arasında yer alıyor. Tesisin faaliyete geçmesiyle kripto para kullanımı daha da yaygınlaşacak. Bir süredir ülke ekonomisi geçiş için hazırlanıyordu. Vatandaşların ellerindeki dolarları bitcoine çevirmesini kolaylaştırmak amacıyla ülke genelinde pek çok ATM kurulmuştu. Bitcoindeki değer düşüşü fırsat olarak görülmüş ve dolardan kripto paraya geçiş hızla başlamıştı.

Miami’de Bitcoin ile Vergi Ödeme Devri

Kripto para kullanımına yönelik bir gelişme de ABD’nin Miami kentinde yaşanıyor. Burada yapılan düzenlemelerle kripto para ile vergi ödemesinin önü açılıyor. Miami Belediye Başkanı Francis Suarez çalışmaların devam ettiğini, bir süre sonra uygulamaya geçilebileceğini ifade ediyor.

Çin Kripto Paraya Karşı Direniyor

Kripto para kullanımı hızla yaygınlaşırken Çin bu gelişmelere karşı direnç gösteren ülkelerin başında geliyor. Son olarak ülkede tüm kripto para madenciliği işlemleri illegal kabul edildi.

Kripto para piyasalarında etkili bir isim olan Elon Musk ise kripto paraların merkezi hükümetlerin gücünü azalttığını, bu nedenle hükümetlerin kripto paradan hoşlanmadıklarını ifade ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu