Kriptopara

Kripto Para Piyasasında Çin Depremi

Kripto para piyasaları Çin’den gelen son haberle çalkalandı. Kripto para borsası için oldukça önemli bir ülke olan Çin’in en büyük kripto para borsası olan Huobi, Çinli kullanıcıların kripto para borsasındaki hesaplarının sene sonuna kadar kapatılacağına dair bir söylenti yayıldı.

Merkez Bankası Yasadışı Olarak Nitelendirmişti

Çin’in en büyük kripto para borsası olan Huobi’nin kullanıcı hesaplarını kapatacağı haberini görünce şoke olan yatırımcılar, neden böyle bir açıklama geldiğine dair sebep ararken Çin Merkez Bankası’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamanın bu kapatma işlemine sebep olduğunu anladı. Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada kripto para birimiyle ilgili tüm işlemler yasadışı olarak nitelendirilmişti ve bu yüzden yasaklanması gerektiğini belirtmişti.

Resmi Açıklama Geldi mi?

Piyasada dolaşan Huobi’nin hesapları kapatacağına yönelik olan söylenti aslında Bloomberg’ün haberine dayanıyordu ve daha sonra bu söylenti gerçeğe dönüştü.. Bloomberg’in geçtiğimiz günlerde yaptığı habere göre Merkez Bankası’nın yaptığı kripto paraların yasal olmadığına dair açıklama sonrası Huobi ve Çin’deki öteki borsalar hesapları kapatmaya hazırlanıyordu ve Huobi’nin gelen açıklaması da bu yönde oldu.

Ayrıca Huobi geçtiğimiz günlerde yaptığı resmi açıklamada artık yeni üye kabul etmeyeceğini duyurmuştu. Yeni üye kabul edilmeyeceğinin açıklanmasının ardından hesapların kapatılacağı açıklamasının yapılması kripto para borsasını derinden sarsan bir etki yarattı.

Kripto Para Piyasasında Çin Depremi
Kripto Para Piyasasında Çin Depremi

Tüm Borsalar mı Kapanacak?

Çin Merkez Bankası’nın yaptığı kripto paraların yasadışı olduğu açıklamasından sonra gözler borsalara dönmüştü. Huobi hızlı davranarak kullanıcı hesaplarını kapatacağına dair bir açıklama yayımladı. Aynı açıklamanın Çin’de popüler olan Binance ve OKEX borsalar tarafından yapılıp yapılmayacağı tartışılırken uzmanlara göre Çin kripto para borsasını ve madenciliğini bitirmek için 2022 Mayıs’ını işaret etmişti ve bu nedenden ötürü iki borsanın da aynı açıklamayı yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu