BTCETHKripto BorsalarıKriptoparaTüm kripto paralar

Kripto paraya devlet garantisi mi geliyor?

Kripto paralara ilişkin bir yasal düzenleme konusu çok önceden beri konuşuluyordu. Uzmanlar hazırlıkların bitirildiğini ve konunun uzmanlarınca görüşüne açıldığını kaydediyor. Bu aşamadaysa iki ayaklı bir yasayla ek vergilendirme olmaması hususu konuşuluyor.

 

kripto

Pandemiden önce kripto para piyasasının büyüklüğü 400 milyon dolardı, şu anda ise bu rakam 2 trilyon doları geçmiş vaziyette. Bundan dolayı kripto para, günümüz ekonomisinde uzak olunamayacak ve güçlü piyasası olan bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye öyle ki işlem hacmi bakımından değerlendirildi ve dünyada 5. sırada bulunuyor.

Ülkemiz kripto paralara yasak getirmek yerine yasal bir çerçeve kazandıracak şekilde çalışmalar hızlandırıldı.

Kripto paraya devlet güvencesi

Yapılacak olan düzenlemelere ilişkin çalışmaların altyapısını bitiren yetkililer gelinmiş olan noktayı, uzmanların görüşlerine açmak maksadıyla toplantı gerçekleştirmişti. Piyasalardan yeni edinilen bilgilere göreyse kripto para yasasında devlet güvencesinin olması gündeme geldi.

İki ayaklı bir yasa bekleniyor

Kripto para iki ayaklı yasal bir çerçeve oluşturulmaya hazırlandığını kaydeden AK Parti, ilk etapta yerel borsaları denetlenebilir şekle getirecek ve kullanıcıya devlet güvencesi sağlayacak bir çalışma üzerine odaklandı. Yasal çerçevenin 2. ayağında ise finansal zemin hazırlanmış olacak.

bitcoin

Ek vergi getirilmeyecek

Bu aşamada, öncesinde dillendirilen belirli bir rakamın üstündeki işlemler için söz konusu olacak ek vergilendirmenin olup olmayacağı da konuşulanlar arasında yer alıyor.

Başka ülkelerin çalışmaları mercek altında

Japonya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu alanda yapmış olduğu regülasyonların incelendiğini kaydeden AK Parti’den yetkililer, kripto paraya iki ayaklı bir yasal zemin oluşturulacağını söyledi.

Çin tarafında ise kendi alternatifini oluşturmak maksadıyla kendi kripto piyasasını kurmaya çalıştığı bilinenler arasında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu