Kriptopara

Putin’den kripto paralara ilişkin dikkat çeken açıklama

Rusya Devlet Başkanı Putin, kimi kaygılar olsa da kripto paraların ülkede var olma hakkına sahip olduğunu söyleyerek kripto paralara yeşil ışık yaktı.

 

kripto

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, suçun finansmanında kullanılması ve kara para aklamaya ilişkin korkular sebebiyle yakın markaj altına aldığı kripto paraların, var olma hakkına sahip olduğunu kaydetti.

CNBC ile yapılan ve Kremlin’in web sayfasında yayımlanan röportajda Putin, kripto varlıkların “var olma hakkının olduğunu ve bir ödeme aracı olarak kullanılabileceğini” kaydetti.

“Ticaret yapmak için erken”

Ayrıca Putin, Rusya’nın ihracatının büyük bir kısmını oluşturan emtia ve petrol ürünlerinin ticaretine ilişkin de konuşmak için erken olduğu uyarısını yaptı.

Kırım’da meydana gelen süreç sonrası 2014 senesindeki yaptırımlarla karşı karşıya kalması sebebiyle Rusya tarafından dolar ticaretine bir alternatif aranıyordu. Amerika Birleşik Devletleri’ni Putin elindeki doları bir silah olarak kullanmakla suçluyor. Bu konuda kripto paraların ise nasıl bir alternatif olacağı gibi hususlar merak konusu.

rusya

Rusya’daki politika yapıcılar endişe taşıyor

Rusya Merkez Bankası tarafından öncesinde  yatırımcıları kripto piyasası son derece oynak olmasına ilişkin uyarılmıştı. Ayrıca banka, dijital paraların yurt içerisinde ödeme yöntemi olarak kullanılmasına da izin verilmediğini açıklamıştı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu