Kriptopara

Rusya Merkez Bankası duyurdu: Yıllık kripto para hacmi 5 milyar dolar

Rusya Merkez Bankası tarafından Rusların kripto para birimleriyle senelik işlem hacminin yaklaşık olarak 5 milyar dolar düzeyinde olduğunu kaydetti.

 

rusya

Senelik kripto para hacmine ilişkin açıklama Rusya Merkez Bankası tarafından yapıldı. Yapılan paylaşımda ülkedeki kripto para birimleriyle madencilik faaliyetlerine dair kimi değerlendirmeler gerçekleştirildi.

dolar

Senelik işlem hacmi 5 milyar düzeyinde

Açıklamada, Rusya’nın yabancı menkul kıymetlere gerçekleştirdiği yatırımların geçtiğimiz sene 6,3 milyar dolar düzeyinde olduğuna işaret edilerek, “Vatandaşların Rusya’da kripto para birimleriyle senelik olarak işlem hacmi, yabancı menkul kıymetler aracılığıyla yapılmış olan yatırımlara yaklaşarak yaklaşık olarak 5 milyar düzeyinde gerçekleşiyor.” denildi.

Söz konusu açıklamanın devamında, “Bu hacmin, bütünüyle dijital para birimlerine akış olarak değerlendirilmemesi lazımdır. Ticaret cirosuna dair veriler alternatif alış ve satışları yansıtabilir. Bununla beraber bu hacmin bir kısmı, madencilik neticesinde elde edilen dijital para biriminin satışından meydana gelmektedir.” şeklinde paylaşımlara yer verildi.

Rus yasalarına göre, ülkedeki mal ve hizmetler için ödemelerde kripto paranın kullanılması yasak ancak bireylerin ve şirketlerin finansal varlıklar olarak kripto paralar üzerine yatırım yapmaları serbest.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu