Kriptopara

SPK’dan kripto para açıklaması

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kripto para sektöründe yaşanan mağduriyetlere ilişkin açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde büyük vurgun yapan yerli kripto para borsası Thodex ile ilgili soruşturma sürerken konuyla ilgili Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’dan önemli bir açıklama geldi.

Edinilen bilgilere göre kripto paralar ile ilgili TBMM Dilekçe Komisyonu’na yüzlerce şikayet geldi. Ancak komisyon, ilgili mercinin SPK olduğunu belirtti.

SPK tarafından yapılan açıklamada ise kripto para sektörünün kurumun yetki alanında olmadığı ancak daha önce kiripto para sektörüne yönelik vatandaşlara defalarca uyarılarda bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca kripto paraların Türkiye’de henüz bir yasal dayanağı olmadığı, bu nedenle yatırımcıların büyük sıkıntılar çekebilecekleri vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kripto paralarla işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları ve kripto paralar ile ilgili işlem yaptıklarında olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları konusunda vatandaşlarımız uyarılmıştır.”

Özel kripto para ekibi kuruluyor

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanlığı, özel bir kripto para ekibi kurulması yönünde talimat verdi. Kurulacak özel ekipte, BBDK, SPK, MB ve TMSF gibi kurum çalışanlarının da yer alacağı aktarıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu