Tüm kripto paralar

Kripto Paralara Savaş Açan Ülke Çin

Kripto paralara savaş açan Çin’in bu politikası tepki ile karşılanarak karşı hamle Binance ve Huobi kripto para devleri Çin yatırımcılarla iş yapmayacaklarını açıklayarak tepkilerini ortaya koydu. Çin’in yasa dışı ilan ettiği kripto paralar ülkenin bu açıklaması sonrası değer kaybederek sert düşüşler yaşadı.

Çin’de Alınan Karar Nasıldı?

Mayıs 2021 tarihinde Çin Merkez Bankası dahilinde toplanan Çin’in resmi kurumları arasından 10 bakanlık ortak aldıkları kararda kripto paraları yasa dışı olarak görmüş ve bu paraların kullanımını yasaklamıştı. Alınan kararda ortak kararın kripto para kullanıcılarını risklere karşı korumak ve kara paranın aklanmasının bu yol üzerinden engellenmesini sağlamaktı. Resmi para özelliği taşımayan kripto paralar aracılığı ile sermayenin yurt dışına ada aktığını gören Çinli yetkililer bu alanda tepkilerinin sert olacağını da belirttiler.

Gençlere İstihdam Kapısı
Gençlere İstihdam Kapısı

Çinli, Yatırımcıların Tepkisi

Alınan bu kararlar sonrası kripto para piyasasında yer alan Çinli yatırımcılar tepki olarak bu alandaki faaliyetlerini devam ettirmek adına başka ülkelere taşıma kararı aldı. Bu yatırımcıların başında Binance ve Huobi gibi sermayesi yüksek firmalar öncü oldu. Çin’den açılan mobil hesaplardan kayıt almayacaklarını ve 2021 yılının sonuna kadar bu yanlıştan dönülmediği takdirde daha önceden açılan hesapların da kapatılacağı ilgili firmaların tepkileri arasında yer alacaktır.

Geri Adım Atılır Mı?

Çinli yatırımcıların özellikle yer aldığı kripto para piyasasında Çin’in aldığı bu karar sonrası hayal kırıklığı yaşayan yatırımcılar tepki olarak yatırımlarını başka ülkelere taşımayı hızlandırır ise Çin’in bu konuda nasıl bir çalışma sergileyeceği merak konusu olmaya devam ederken kararın yatırımcı üzerinde olumsuz etki yarattığı net şekilde görülmektedir. Çinli yatırımcıların beklentisi Çin’in aldığı bu yanlış karardan bir an önce dönülmesi yönündedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu