Kriptopara

Ünlü komedyen Cem Yılmaz da NFT işine girdi

Son dönemlerin gündem konularından NFT yani Nonfungible Token konusunda ünlü komedyen Cem Yılmaz da bir adım attı. Yılmaz bir platform üstünden ilk NFT işini satışa çıkardı.

 

cem_yilmaz

Ünlü isim Cem Yılmaz da NFT ile satış yapan ünlüler arasına katıldı.

Bir platform üzerinden ünlü komedyen NFT işini satışa çıkardı.

Cem Yılmaz resmi sosyal medya hesabı Twitter üzerinden satışa dair yaptığı açıklamada, “Var mı NFT isteyen. İsteyen olursa atıyorum. Deneme, bir şey değil.” dedi.

nft

NFT ne demek?

NFT yani non-fungible token değiştirilemez para çip anlamına geliyor. NFT, blockchain ağında şifrelenen eşi olmayan token manasnı ageliyor. Alışılagelen token ve coin kavramından farklı olarak çalışan NFT; değiştirilemez, benzersiz, mülkiyet hakkı ve orijinalliği mutlak olan varlık manasına geliyor.

En basit anlatımıyla benzersiz ve değiştirilemez olarak anlatılabilecek NFT, birbirinin yerine geçemeyecek kadar orijinal ve farklı değerlerde üretilebiliyor. NFT genellikle dijital sahiplik, koleksiyon ve mülkiyet alanlarında tercih ediliyor. Dijital koleksiyon ürünleri, kripto sanat eserleri ve çevrim içi oyunlarda yer alan eşsiz dijital ögeler gibi farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. bunlara da dijital sertifika adı veriliyor.

Sanat eserlerinin telif hakları için NFT’nin kullanımı günden güne artıyor. Birçok spor kulübü, müzik grubu ve dijital sanatçı, öncesinde bedava olan dijital ürünleri, bu şekilde maddi gelire dönüştürebiliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu