BTCKriptopara

Yasal parası 1 aydır Bitcoin olan El Salvador’da son durum: “Banka hesabını geçti”

Resim para birimini Bitcoin olarak düzenleyen El Salvador’da bir ayın ardından yapılan açıklamalara göre banka hesabı sayısından fazla bitcoin cüzdanı hesabı kullanılıyor.

 

kripto

Bitcoin’i 7 Eylül tarihi itibarıyla resmi para birimi olarak belirleyen El Salvador attığı adımlarla dünya kripto para piyasasında isminden sıkça söz ettiriyor. Ülkenin Devlet Başkanı Bukele, volkanlardan gelen jeotermal gücü kullanıp Bitcoin’de toplamda 269 dolar ürettiklerini paylaşmıştı. El Salvador son olarak ise geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul edilmesini işletmelerce zorunlu kılmış ve Etherium kurucusu Vitalik Buterin tarafından bu durum sert bir şekilde eleştiriyle karşılaşmıştı.

Bitcoin’i resmi para birimi ilan eden El Salvador, ekonomiye bunun nasıl etkileri olacağını ve bu duruma dair toplumun nasıl bir etkileşimde olacağı merak konusuydu. Hükümetin kripto paralara vermiş olduğu destek de meyvelerini veriyor.

bitcoin

1 ayda Bitcoin cüzdan sayısında dikkat çeken artış

Yalnızca 1 ay içerisinde El Salvador’da Bitcoin cüzdanı sayısı kişisel banka hesabı sayısının üzerine çıktı. Hükümetin Chivo adlı dijital cüzdanıyla desteklediği Bitcoin’in kullanımı her gün daha da kolaylaşıyor. Ülkedeki vatandaşların bu yeniliğe uyum sağlaması ve kolay bir şekilde kullanabilmeleri maksadıyla Bitcoin işlemleri için otomatik vezne makineleri yapıldı.

Ülkenin Devlet Başkanı Nayib Bukele, 2017 itibarıyla üklenin yüzde 29’unun banka hesabı olduğunu söyleyerek, nüfusun yüzde 46’lık kısmını oluşturan 3 milyon kişinin Chivo Bitcoin cüzdanı indirdiğini kaydetti. Bukele, El Salvador’daki vatandaşların Amerika Birleşik Devletleri dolarını Bitcoin’e çevirdiğini ve ellerinde kripto parayı tuttuğunu kaydederken, “Gelen Amerika Birleşik Devletleri doları dört katına çıkıyor.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu