OSB

Ağustos’ta sanayi üretimi beklentiyi aştı

TÜİK Ağustos ayına dair sanayi üretim verilerini paylaştı. Buna göre sanayi üretimi aylık olarak yüzde 5,4; yıllık olarak ise yüzde 13,8 ile beklentilerin üzerine çıktı. Aylık olarak dayanıklı tüketim malı üretimi yüzde 0,1 oranında büyürken senelik olarak ise yüzde 8,3 oranında artış görüldü. Sermaye malı üretimi ise aylık yüzde 15,6, senelik yüzde 20,5 oranında arttı.

sanayi

 

Ağustos’ta sanayi üretimi senelik yüzde 13,8 oranında arttı.

TÜİK verilerine göre aylık bazda sanayi üretiminde artış yüzde 5,4 oldu.

Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında, 2021 senesi Ağustos ayında taşocakçılığı ve madencilik sektörü endeksi geçtiğimiz senenin aynı ayına göre yüzde 9,4, elektrik, gaz, iklimlendirme ve buhar üretimiyle dağıtımı sektörü yüzde 9,4, imalat sanayi sektörü endeksiyse yüzde 14,2 arttı.

Aylık olarak bakıldığında ise taşocakçılığı ve madencilik sektörü endeksi geçtiğimiz aya göre yüzde 1,7 oranında azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,2 azaldı ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,3 oranında artış gösterdi.

Dayanıklı tüketim malının üretimi aylık olarak yüzde 0,1 oranında büyürken senelik ise yüzde 8,3 oranında artış görüldü. Sermaye malı üretimi senelik yüzde 20,5, aylık olarak ise yüzde 15,6 arttı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu