OSB

İmalat PMI 7 aydan beri büyümeyi gösteriyor

İSO Sanayi Odası tarafından açıklanmış olan verilere göre İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi Aralık ayında 52,1 olarak paylaşıldı.

 

sanayi

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanmış olan verilere göre PMI Aralık ayında 52,1 oranında oldu.

Yüzde 51,2 ile Ekim ayında ölçülen manşet PMI Kasım ayında 52 değerine ulaşmıştı. Böylelikle endeks 6 aydır büyümeyi işaret ediyordu. En son PMI Mayıs ayında imalatta daralma olduğunu kaydetmişti. Endekste 50 ve üstündeki seviyeler büyüme, altı ise daralma sinyali olarak değerlendiriliyor.

sanayi

10 sektörün 6’sında girdi fiyatları veri geçmişinin sert artışını yaşadı

İSO Türkiye Sektörel PMI Aralkı ayı verilerine göre, maliyet baskıları aralık ayında yüksek boyutta seyrederken, 10 sektörün altısında ise girdi fiyatları 6 senelik veri geçmişinin en sert artışını gördü. Satış fiyatları da seneyi keskin artışlar ile kapattı.

En fazla yükseliş metalik olmayan mineral ürünler sektöründe görüldü. 2020 yılı Mayıs ayından bu zamana dek ilk defa sektörlerin tamamında yeni siparişler azalma kaydetti. Yeni ihracat siparişleriyse 10 sektörün yedisinde büyüme kaydetti. İstihdam da genel olarak artışını sürdürdü. Çalışan sayılarını arttıran sektör sayısı aralık ayında yediye çıkarken, en yüksek oranda istihdam oluşturan sektörler ise kauçuk, plastik, kimyasal ve ana metal sanayi oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu