OSB

Osmaniye OSB’de muz serası kuruluyor

Daha önce 7.5 MW'lık Güneş Enerji Santrali yatırımıyla dikkat çeken Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi, 3 milyon TL yatırımla yeni Muz Serası Projesi'ni hayata geçiriyor.

osmaniye osb
 

Daha önce 7.5 MW’lık Güneş Enerji Santrali yatırımıyla dikkat çeken Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi, 3 milyon TL yatırımla yeni Muz Serası Projesi’ni hayata geçiriyor. Proje, Türkiye’de bir organize sanayi bölgesinde tarıma yönelik girişimde ‘ilk olma’ özelliği taşıyor.

Proje ile ilgili konuşan Osmaniye Valisi ve Osmaniye OSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdinç Yılmaz, “İlk hasatta 150 tona yakın ürün ve sezonda 1 milyon TL’nin üzerinde gelir elde etmeyi bekliyoruz. Bu yatırımla Organize Sanayi Bölgemiz’in sabit giderlerinin yüzde 30’unu karşılayacağız” dedi.

Proje fikrinin geliştirilmesinde ithal muz sebebiyle ülke kaynaklarının dışarıya gitmesinin oldukça etkili olduğunu belirten Yılmaz, “Bilindigi üzere çok ciddi oranda muz ithal ediyoruz. Ancak ülkemizde verimli bir şekilde muz üretimi yapan birçok üretici var. Biz de bu düşünceden yola çıkarak Organize Sanayi Bölgemiz’de böyle bir proje geliştirmeye kadar verdik. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi işbirliğiyle yaptığımız toprak analizi ile birlikte arazimizin muz ekimine uygun olduğunu tespit ettik. Ardından hemen projemizi uygulamaya koyduk” şeklinde konuştu.

“OSB giderlerinin yüzde 30’unu karşılayacak”

Sezonda 1 milyon TL üstü bir gelir elde edeceklerini söyleyen Yılmaz, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu yatırımla birlikte OSB’mizin sabit giderlerinin yüzde 30’unu karşılayacağız. Hem sanayicilerimize destek olacağız, hem de dışarıya giden kaynaklarımızın ülke içinde kalmasına katkı sağlayacağız. Daha şimdiden birçok organize sanayi bölgesi projemizi merak edip, bizden bilgi almaya başladı. Böyle güzel bir konuda diğer sanayicilere de ilham vermiş olduğumuz için büyük bir memnuniyet duyuyoruz”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu