OSB

Sanayide çalışan kişi başına üretim verisi yayımlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca sanayide çalışan kişi başı üretim endeksi, 2021 senesinin 4. çeyreğine gelindiğinde senelik %4,2 oranında artış gösterdi.

 

sanayi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca 2021 senesinin dördüncü çeyreğine dair verimlilik istatistikleri yayımlandı.

Senelik %4,2 artış yaşandı

Buna göre, takvim etkilerinden arındırılmış sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi, bu tarihte 2020’nin 4’üncü çeyreğine kıyaslandığında %4,2’lik artış gösterdi.

Bir önceki çeyreğe göre %3,1’lik artış

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi ise geçtiğimiz senenin 4’üncü çeyreğinde, geçtiğimiz çeyreğe kıyaslandığında %3,1 oranında artış gösterdi.

Geçtiğimiz senenin son çeyreğine gelindiğinde ise toplam sanayi çalışılan saat başına üretim endeksi, senelik bazda %2,2, çeyreklik bazdaysa %3,5 oranında artış gösterdi.

sanayi

En çok artış ara malı üretiminde

Takvim etkilerinden arındırılan ana sanayi grupları incelendiği zaman çalışan kişi başına üretim endeksinde senelik bazda en çok artış %5,6 ile ara malı üretiminde yaşandı.

Bir önceki çeyreğe kıyaslandığında en çok artış dayanıklı tüketim malı üretiminde

Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış kişi başına üretim endeksi, 2021 senesinin son çeyreğinde, geçtiğimiz çeyreğe göre en çok artış yüzde 7,8 ile dayanıklı tüketim malı üretiminde yaşandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu