OSB

Şişecam Macaristan’a 225 milyon euroluk yatırım yapacak

Şişecam, Macaristan’da 225 milyon euroluk yatırımla cam ambalaj fabrikası kuracağını açıkladı.

şişecam

Şişecam, Avrupa pazarında 225 milyon euroluk yeni bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Şirket, yaptığı açıklamada Macaristan’da cam ambalaj fabrikası kurulacağını duyurdu.

Söz konusu yatırımın gerçekleştirilmesi amacı ile Macaristan’da yüzde 100 hissedarlık ile şirket kurulmasına karar verildi. Cam ambalaj tesis yatırımının ilk fırınının 2023 yılında operasyona başlaması ve 2025 yılı itibariyle tesisin tam kapasiteye ulaşmaya hedeflediği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, şirketin cam ambalaj alanındaki faaliyetlerini 4 ülkede toplam 10 üretim tesisi ve yıllık 2,6 milyon ton üretim kapasitesiyle sürdürdüğünü söyledi.

Kırman, “Küresel cam ambalaj pazarının dörtte birini oluşturan 20 milyon tonluk hacme sahip Avrupa pazarı, sektörün hızlı gelişimi ve şirketimizin mevcut üretim ayak izinin bütünsel bir şekilde geliştirilmesi adına önemli fırsatlar barındırıyor. Avrupa’daki fırsatları da değerlendirmek için yola çıktığımızda Macaristan’da yeni bir yatırım kararı aldık.” dedi.

“Ülkemizin cam ticaretinde güçlenmesine katkı sağlayacağız”

Macaristan’da gerçekleştirilecek cam ambalaj tesis yatırımı hakkında bilgiler veren Kırman, “Avrupa’daki ilk cam ambalaj tesis yatırımımızın ilk fırınının 2023 yılında operasyona başlamasını ve 2025 yılı itibariyle tesisin tam kapasiteye ulaşmasını hedefliyoruz. Tamamlandığında 330 bin tonluk net üretim kapasitesine sahip olacak üretim tesisimiz hem Macaristan’ın hem de geniş bir coğrafyada Avrupa cam ambalaj talebine cevap verecek. Böylece cam ambalaj pazarında Avrupa’daki ayak izimizi genişletirken, ülkemizin küresel cam ticaretindeki varlığının güçlenmesine de önemli ölçüde katkı sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu